zijn laatste wedstrijden was de Ronde van Vlaardinger-Ambacht op 25 september 1936, waar zijn clubgenoot Flip Vethaak overtuigend won. Vlak daarna ging hij vrijwillig in militaire dienst en in 1937 vertrok hij naar Nederlands-Indië. Renners Vereeniging "De Zwaluwen" Nadat enkele wielerliefhebbers zich door de secretaris van de Haagse wielerclub "Sparta", Frans Leddy, hadden laten voorlichten, werd op 22 september 1934 de Schiedamsche Renners Vereeniging "De Zwaluwen" opgericht. In november d.a.v. stelde de vergadering, die bijeengekomen was in het gekozen clublokaal Rotterdamsedijk 7-9, het bestuur samen. Voorzitter werd Hendrik van Munster (later sportjournalist bij het dagblad Voorwaarts Het Vrije Volk; hij woonde aan de Rotterdamsedijk 7a), J.J. Zehnpfenning secretaris en C.J.van Munster penningmeester met voor elk een vervanger resp. M.J. Verbaan, B. de Koning en A.L.J. Duchateau. Tot ordecommissaris werd benoemd J.W.Lenos sr. en de trainer werd R.Pijnen. Met die laatste persoon mogen we aannemen dat de (overgebleven?) renners van de rennersclub "De Pijn" opgenomen werden in "De Zwaluwen". Op 1 augus tus 1935 werd de jaarvergadering in een nieuw gekozen clubhuis, het "Sporthuis Pijnen" gehouden. Voorzitter en secretaris bleven dezelfden maar M.J. Verbaan werd penning meester. De vervangers voor hen werden resp. Chr. Roks, P.K. Kuitert en A. Fredriks. Ook de ordecommissaris en de trainer bleven dezelfde personen. Een greep uit de renners die zich ontwikkelden binnen het clubverband: De Jong, Pettinga, Ruggenberg, Van Huysste- de, Van Keulen, Krabbendam, Elting, Van der Weijden, Van der Vorst, Bergsma, Glerum, Muller, Campen, Kauffman, en Spaans (Maassluis).6) Het bestuur ging in het eerste seizoen voortvarend te werk. Op 21 juli 1935 werden op het DHS-terrein grasbaan-wedstrijden gehouden. Met op het programma de deelnemers voor de verschillende wedstrijden en een uitleg over een koppelwedstrijd door Johan J. Peere boom, die de technisch leider van het geheel was. De opening werd verricht door Louis Daniëls, de directeur van Pandora en bekend bij veel renners en publiek. Bij de juniores kwamen uit Van Hurck jr., Kamp, Pettinga, Brussaart, Venema, Alblas, Kloppers, Hof- De maatschappelijke achtergrond van de bestuursleden van "De Zwaluwen" kon van enkelen nog vrij gemakkelijk opgespoord worden. Hendrik van Munster (1909) was in 1934 werkloos, later werd hij handelsreiziger, kantoorbediende, calculator en tenslotte sportjournalist. Zijn vader kwam uit Leerdam en was oorspronkelijk glasblazer. Hij zou in 1937 naar het toenmalige Vlaardinger-Am bacht verhuizen en na de oorlog weer opduiken bij de in 1949 opgerichte wielerclub "De Coureur". Zijn broer Comelis Johannes van Munster (Zwijndrecht 1912) was broodbezorger; Matthijs Johan nes Verbaan (Leerdam 1912) was de zoon van een glasblazer; Bastiaan de Koning (1894) was timmerman en zijn vader smid. Anthonius Lourentius Johannes Duchateau (Delft 1894) werkte als bankwerker; Johannes Wilhelmus Lenos sr. (Sneek 1885) was slager, maar werd later groenteboer; Josephus Johannes Zehnpfenning (Amsterdam 1907) was tussen 1934 en 1936 loodgieter in Schie dam en was de zwager van Pieter Klaas Kuitert (Amsterdam 1898). Chris Roks (Steenbergen 1871), Adriaan Jacobus Fredriks (1901) was rijwielhersteller. Zou het mogelijk geweest zijn dat het initia tief om te komen tot een tweede wielerclub t.w. "Schiedam" zo kort na de oprichting van "De Zwaluwen" gelegen was in het feit dat men "De Zwaluwen", door het aantal niet autochtone Schie dammers, niet als een Schiedamse club beschouwde? 48

Scyedam | 2003 | | pagina 12