land, Van der Ven, De Reijer, Kranenburg, Spermon, Selbach en De Groot en bij de nieuwelingen kwamen Schooneberg, Soldaat, Starmans, Van Wieringen, Koevermans, Hersbach, Van Dommelen, Moree, Peereboom, Van Wijk, Spek, Reijden, Tijssen en Lenos aan de start. Aan het eind van diezelfde maand werden wedstrijden gehouden waarvan de opbrengst ten goede zou komen aan de tuberculose-bestrijding en waarbij enkele Rotterdamse wielren ners uitgenodigd waren. Op het zgn. Zwaluwenterrein (Noordvestsingel) kwamen voor koppel-, achtervolgings- en klassementswedstrijden weer andere Zwaluwen-renners uit: o.a. Lenos jr., Van Hurck, Van Hurck jr., Daalmeijer, De Rooij, Roks, Coumou, Bitter, Van Munster. Jeugdrenners die zich binnen de club ontwikkelden waren Van 't Wout, Schön, Lengkeek, Van der Calseyde, Slokkers, Verhoeven, Beijer, Kleinekoort, Ritman en er zullen er vast meer geweest zijn. In september 1935 werd de Vlaardingse renner Flip Vethaak lid van "De Zwaluwen". Vanaf 1932 was hij lid geweest van de R.C. "Rotterdam", maar vond kennelijk de jonge Schiedamse club aantrekkelijk genoeg om toe te treden. In 1936 zou hij meedoen aan de Olympische Spelen in Berlijn.7) Kennelijk werd kort daarop het "Sporthuis Pijnen" geslo ten, want begin 1936 was het clublokaal een zaal van het café "De Nieuwe Brug", waar ook home-trainer wedstrijden gehouden zouden worden. In dat clublokaal werd op 24 maart 1936 een propaganda-avond belegd, omdat voorzitter Van Munster een mogelijke financier voor een wielerbaan gevonden had. Hij had de wielerbaanexpert D.Stuurman uit Gouda uitgenodigd en J.B.Wijchers die de aanwezigen het systeem van het zgn. Sportfonds uiteen zette. Ook de wielerexperts Zuurbier, Brakkee en Strookman legden hun gewicht in de schaal en aan het eind van de avond besloot men te wachten op initiatieven van de Ge meentelijke Sportcommissie en de SBLO (Schiedamse Bond voor Lichamelijke Oefening) om in september een vervolgvergadering te kunnen beleggen. Helaas strandde deze poging. De poging in 1937 om een grasbaan te krijgen op het oude Ursus-terrein aan de Laansloot- seweg liep ook op niets uit. De vereniging bleef zich sportief goed ontwikkelen: nog in juni 1938 reden Zwaluwenren ners op de Kreekwielerbaan en de Bosbaan in Amsterdam. Op bestuursniveau bleef er steeds wrijving bestaan met de R.C. "Schiedam". Binnen het bestuur bleken er krachten te bestaan die een goede harmonie in de weg stonden. Renners Club "Schiedam" Het verhaal gaat dat Toon Koevermans op een racefiets verscheen in de L.J.Costerstraat en zijn vrienden enthousiast maakte om een wielerclub op te richten. Willem Springeling, fietsenmaker op de hoek van de lc Tuinsingel, leverde het materiaal en hij zou de eerste voorzitter worden, M.Visser secretaris en G.Heijster penningmeester. Nog geen maand later - 30 oktober 1934 - werd de tweede Schiedamse wielervereniging in het leven geroe- De wielercarrière van Flip Vethaak is beschreven in "De Roemruchte geschiedenis van het fietsen en wielrennen in Vlaardingen" een jubileumuitgave van de RCMD "De Coureur" 1999 door Jan van Hees. 49 7)

Scyedam | 2003 | | pagina 13