Bekende renners bij koppel en klassementswedstrijden in de periode 1939-1941 waren b.v. Verhoeven, Breur, Sper- mon, Ruggenberg, Van Mun ster, Koevermans, Hoofd, Barzilay, Proost, Rijsbergen, Westerveld, Van der Vaart, Fillekes, Van Tilburg, Frank en, Trommel, Goedhart, Bronk, Kouwenhoven, Stub- be, Van Gaaien, Van Aalst, Van der Ent, Van Rijn, Letter man en Vethaak. In 1941 werd de baan voor het laatst gebruikt. De R.C. "Schiedam" kreeg 9 zondagen de beschikking over de baan met daarbij 16 trainingsavonden, waarbij echter geen publiek toegelaten mocht worden. De bezetter zal door het samenscholingsverbod dit vermaak wel grotendeels onmogelijk gemaakt hebben en het is de vraag of alle wedstrijden wel door gegaan zijn. In 1944 was de baan voor een deel gesloopt en ongeschikt voor verder ge bruik. Het hout zal tijdens de hongerwinter wel zijn weg in de noodkacheis van de Schie dammers gevonden hebben. Na de oorlog paste de sportaccomodaties niet meer in de uitbreidingsplannen van de Gemeente en verdween het terrein van de wielerbaan onder het zand van de snelweg Rotterdam-Hoek van Holland. 1940 - 1945 Op 2 april 1940 kwam de beslissing van de Koninklijke Goedkeuring af, waardoor de status van de R.C. "Schiedam" aanmerkelijk verhoogd werd. De klap van de Duitse bezetting kwam in de meidagen van 1940, net als bij iedereen trouwens, ook in de vereniging hard aan. Het bestuur meldde dat in de eerste oorlogsdagen het lid Janus Kuyl omgekomen was en dat Evert Letterman vermist werd. Latere naspeu ringen leverden op dat hij door de Duitsers na zijn gevangenneming in de richting van Polen overgebracht was en daar omgekomen moet zijn. Ook Kees Gog jr. keerde niet meer terug. Na deze schok probeerde men in de club zo goed en zo kwaad als het kon verder te gaan. De zo fel begeerde wielerbaan nodigde ondanks alles uit om bereden te worden, maar vermoedelijk voelde iedereen dat dit niet voor lang zou zijn. Het clubblad Club-Echo verscheen in juni 1940 voor het laatst. In 1941 behaalde club nog de negende plaats bij het clubkampioenschap van Nederland. Nico Knijnenburg veroverde het kampioenschap van Nederland 1942 op de home-trainer. De wielerclub "Schiedam" verschrompelde onder de oorlogsomstandigheden tot een papieren club. Materiaal- en voedselschaarste maakten het onmogelijk voor de gewone Schiedammer om nog iets aan deze sport te doen en toen de bezetter in 1942 fietsen in beslag begon te nemen, was voor de renners de tijd gekomen om te wachten op betere tijden en in ieder geval te proberen om te overleven. 53

Scyedam | 2003 | | pagina 17