februari 2003 SMEEDIJZEREN TOEGANGSHEK GROTE KERK Ieder was nieuwsgierig of het nieuwe smeed ijzeren hek met tochtportaal van de Grote Kerk aan de Lange Kerkstraat zou passen bij het middeleeuwse bouwwerk. Na de plaat sing in februari kon het antwoord helaas niet onverdeeld positief zijn. Gegeven de noodzaak van de ingreep is het smeedwerk van het hek wel een aanwinst te noemen, ge zien de diverse verwerkte voorstellingen en symbolen die betrekking hebben op Johannes de Doper. Maar wij vragen ons wel af of het zwarte stalen, het hellende glazen dak en de rode tint van het glaswerk ter weerszijden van het hek echt gelukkige keuzes zijn. Het nieuwe tochtportaal met dubbel smeedijzeren toegangshek (Foto: R. W.Poels, februari 2003) begin 2003 RESTAURATIE WESTERKADE 20 Reeds lang werd gewerkt aan de restauratie van deze voormalige mouterij. Begin dit jaar was deze voltooid. Een plezierig resultaat voor dit beschermde monument. Jammer al leen dat voor ramen en deuren gekozen is voor een kale moderne oplossing met louter staal en glas. 2003 RESTAURATIER.K ST.JACOBUSKERK Na het op 18 december verkrijgen van subsi die (1.470.693 Euro) in het kader van de 'Kan jerregeling', kon de restauratie van de uit 1890 daterende neoromaanse kerk aan de Kerkweg in Kethel direct van start. De plan nen lagen al enkele jaren klaar. De subsidie dekt slechts een deel van de kosten. De toren was al in een eerder stadium volledig aan gepakt. maart 2003 KUNSTWERK STA TION In februari 1998 werd de stationshal van het Station Schiedam gesloopt. Het bij de zij-ing ang aangebrachte kunstwerk werd daarbij bewaard en opgeslagen bij de NS. Een moza- iek in diverse kleuren van de kunstenaar B.Zijlemans, voorstellende zich haastende reizigers. Een medewerker van de gemeente Schiedam zegde ons indertijd toe dat men zou trachten het kunstwerk weer een plaats te geven in de nieuwe stationshal. In augustus 2002 probeerde de Historische Vereniging te achterhalen wat er van het kunstwerk en de plannen voor herplaatsing terecht was geko men. Bij de gemeente bleek niemand zich er in de afgelopen jaren mee bezig te hebben gehouden. Toen wij in november werden doorverwezen naar de NS, beloofde een me dewerker daar ons, dat een en ander zou worden nagetrokken. Op 9 januari 2003 ont vingen wij de melding dat het kunstwerk be waard was gebleven en opgeslagen lag bij Procesaannemer Structon. Daarop herhaal den wij, zowel bij de gemeente als bij de NS onze wens het kunstwerk in de stationshal of de omgeving daarvan een plaats te geven. Het idee zou alsnog worden voorgelegd aan de uitvoerend architect. Op 25 maart ontvingen wij een tegenvallend bericht van de accountmanager van Bureau Spoorbouw- meester van de NS: "Afgelopen week ont- 64

Scyedam | 2003 | | pagina 28