"WIJ ZULLEN DE WIELERSPORT VOORSTAAN" DE GESCHIEDENIS VAN HET WIELRENNEN IN SCHIEDAM 1900-1990 Jan van Hees Lokale geschiedenis schrijven komt neer op het uitvergroten van een onderwerp, dat vaak zo gewoon is, dat het de moeite niet waard lijkt en omdat er vrijwel geen materiaal voor handen schijnt, komt het neer op een lange zoektocht: een zoektocht waarbij veel details aan het licht komen. Die details kunnen juist voor liefhebbers van lokale geschiedenis interessant zijn, omdat bepaalde zaken, gebeurtenissen en mensen, die dreigen weg te zakken in het collectieve geheugen, vastgelegd worden. Bij het speuren naar de geschiede nis van het fietsen en wielrennen in Vlaardingen, kwamen de verbindingen boven met soortgelijke activiteiten in Schiedam. In Schiedam begon men, eerder dan in Vlaardingen, in 1886 al met deze sport in georganiseerd verband. Omdat er binnen deze tak van sport van een zekere haat-liefde verhouding tussen Vlaardingen en Schiedam sprake was, kon de geschiedenis van het Schiedamse gebeuren en de Schiedammers, die zich er mee bezig hielden, niet ongeschreven blijven. In Scyedam van mei 2002 werd de Schiedamse Wielrijders Vereniging "De Postduif' al beschreven en twee wielrenners t.w. Willem G. Delbaere en Theo Offerman. Hierna volgt de geschiedenis in de twintigste eeuw. Swift De in 1886 door P.C.M. Jansen, A.J.J. de Groot en J.Beukers Cz. opgerichtte Schiedam- sche Wielervereeniging "Swift" bestond rond 1900 nog steeds, terwijl "De Postduif' (1894-1898) ter ziele was. "Swift" was een fietsclub die in die jaren een vrijwel slapend bestaan leidde. In 1896 werd een tocht gemaakt naar een bloemencorso, waarbij Melchers een tijdmeter als prijs uitloofde en waarbij de club een tweede prijs voor verenigingen behaalde. De vereniging vierde in december 1898 het 12!/2-jarig jubileum. In de jaren rond de eeuwwisseling bestond het bestuur uit leden met klinkende Schiedamse namen. Presi dent was apotheker Abraham Gouka en secretaris Jacobus M. Beukers (1875). De financiën werden beheerd door o.a. Jacobus B. M. Coebergh (ook apotheker), Daniël Visser jr. (één van de oprichters van de voormalige vereniging "De Postduif') en 40 Foto blz. 41 boven: Dit is de vereniging "De Postduif' omstreeks 1895. Foto blz. 41 onder: Dit zou een foto zijn van de wielervereniging "Swift", genomen in de tuin van de Officierenvereni- ging. De man met de bolhoed is J.H. v.d. Ven, rechts daarnaast Melchers. De 4e van rechts is Daniël Visser. Het kan zijn, dat deze foto toch ook van "De Postduif' is. Titel: citaat uit Club Echo R.C."Schiedam" nr 1 december 1938

Scyedam | 2003 | | pagina 4