amateurs mee. Het bleek een op 19 oktober gehouden wedstrijd hardrijden te zijn geweest, georganiseerd door de Rotterdamsche Sport Vereeniging "De Sneltrappers". Leonardus J.T. Wolffensperger, zoon van de Schiedamse commissaris van politie en ook de zwager van Daniël Visser (bestuurslid van "Swift") was volgens het Rotterdamsch Nieuwsblad een deelnemer op persoonlijke titel, want er stond in tegenstelling tot andere deelnemers geen clubvermelding achter zijn naam. Wolffensperger verliet Schiedam in 1903. De Raddraaiers Toen in 1904 de bestuursleden Nauman en Kruidhof een naam voor hun wielerclub moes ten kiezen, namen ze een naam die wel meer voorkwam. Overigens waren vogelnamen ook populair zoals we later zullen zien. In april organiseerde captain P.Carras (Cuyk 1882) een toertocht naar de omgeving van Haarlem. "Beladen met bloemen keerden ze terug". Het moet haast wel bij deze ene tocht gebleven zijn, want de naam "De Raddraaiers" kwam in de Schiedamse pers niet meer voor en de captain vertrok in 1906 naar Winterswijk. Bondsbelang Schiedam Op 21 mei 1911 was het tamelijk druk in "Maison Van der Heijden", een restaurant op de Hoogstraat hoek Zwaansteeg. Er was een vergadering belegd om te komen tot de oprich ting van een fietsclub. De aanwezigen kozen als naam "Bondsbelang Schiedam". Er was kennelijk al voorwerk gedaan, want statuten en reglementen werden die avond al vastge steld, terwijl voorzitter en secretaris, Minderhoud en Nipius, namens captain Pomes oprie pen om met de eerste tocht op Hemelvaartsdag mee te gaan. Ook bij deze club is het vermoedelijk bij die ene tocht gebleven. De Wielersport In het voorjaar van 1914 ging het weer kriebelen bij fietsliefhebbers in Schiedam. De oprichting werd aangekondigd van de Wielrijdersvereeniging "De Wielersport". Men wilde clubtochten, afstandsritten, optochten met versierde rijwielen bij feesten en eventuele hindemiswedstrijden houden. Men kon zich aanmelden bij de secretaris T.Boks of J.J.M. van Doorn in het Zuid-Hollands Koffiehuis. Dat café zou dan wel als clublokaal gaan dienen, ware het niet dat verder geen spoor van "De Wielersport" meer gevonden kon worden. De Renner In de jaren twintig is het opvallend stil in Schiedam als het gaat om wielrennen. Op 15 oktober 1926 kondigde de Schiedamsche Courant de oprichting aan van de Wielervereeni- ging "De Renner". Niet meer dan de trainer C.Witte en het secretariaat van C.Meijer in de Mariastraat werden gemeld aan de bevolking en dat was dan ook alles wat er over deze club te vinden viel. Merkwaardig is wel dat de vereniging aan het eind van het normale wielerseizoen opgericht werd. 44

Scyedam | 2003 | | pagina 8