In 1933 probeerden enkele verenigingen een fietsclub als onderafdelingen op te richten, maar het bleef alleen bij het voornemen. Het ging om "Amicitia" van de Schiedamse Mondharmonica Vereniging en het toneelgezelschap "Symphonia" bij contactpersoon de heer Verhoeckx, Hoogstraat 170 en "AVRO's Vrienden" bij C.J.Kostense in de Lekstraat. De Trekvogels Op 22 mei 1933 wilde een aantal Schiedammers weer een fietsclub oprichten. Zij schreven een bijeenkomst uit in het vergaderlokaal van Café Bliekendaal aan de Vlaardingerdijk no 1De magere opkomst schreef men toe aan een concert dat gehouden werd in de Planta ge. Er moest een vlag komen en een tocht op Hemelvaartsdag terwijl men zich kon aanmel den bij het secretariaat Warande 22a. Of de ledenvergadering, die gehouden zou worden op 4 september ook doorgegaan is, viel niet te achterhalen: vermoedelijk niet, want de Schie damse "Trekvogels", waren in geen velden of wegen meer te vinden. Van 1935-1938 bestond er in Vlaardingen ook een rennersclub "De Trekvogels" opgericht op initiatief van Kees Gog. Een club die opging in de R.C. "Schiedam" (zie verder). Rennersclub "De Pijn" De naam was afgeleid van Marinus Johannes Pijnen (Woensdrecht 1901). Het moet een groepje wielrenners geweest zijn aan het begin van de jaren dertig. Het enige lid, naast Pijnen, dat gevonden werd, was Nicolaas Schra (1920-1939). Rinus Pijnen was metselaar in Schiedam met een zekere bezetenheid voor het wielrennen. Vermoedelijk was het groepje te klein om als rennersvereniging te blijven bestaan. Zijn kracht lag vooral in de begeleiding en de verzorging van renners, maar hij was ook actief op de fiets. Veel wielren ners bracht hij de fijne kneepjes bij van het rijden op een wielerbaan en de daarbij behoren de tactieken. In augustus 1935 opende Pijnen aan de Hoogstraat 136 het alcoholvrije sportcafé "Sporthuis Pijnen". Rinus was ook veel bij wielerwedstrijden (vooral zesdaagse wedstrijden) in België te vinden en bij koersen had hij altijd een koffertje met flesjes bij zich. Via "De Zwaluwen" kwam hij bij de R.C."Schiedam" terecht, maar kennelijk was de club blijven bestaan, want bij de ingekomen stukken van de R.R.C. "Feijenoord" van 3 augustus 1937 was een mededeling dat de S.R.C. "De Pijn" de naam veranderd had in "De Pedaalridders". De Tweede Wereldoorlog was nog maar net begonnen toen hij spoorloos uit de wielerwe- reld van Schiedam verdween. In zijn persoonlijk leven had hij niet gemakkelijk: voor en tijdens de oorlog verloor hij een zoon en nam zijn leven een andere wending. In juni 1945 maakte hij een eind aan zijn leven. Zijn broer Kees (1907-1983) was ook actief als wielren ner en in zijn Brabantse familie kwamen veel wegrenners voor. Wat zou hij trots geweest zijn op zijn neef René Pijnen (Woensdrecht 1946) die van 1966-1980 een uitzonderlijk succesvol renner op baan en weg was. Peereboom De drie Vlaardingse broers Johan (1884), Kees (1887) en Bram (1892) Peereboom waren al heel jong begonnen met wielrennen. De oudste broer was lid van de Rotterdamse atletiek- club "Pro Patria", die ook een rennersafdeling had. Johan reed al in 1899 mee in de wed strijd Overschie-Pijnacker-Den Haag. In 1901 was hun moeder als weduwe een rijwielaf faire begonnen en de oudste broers werkten als rijwielhersteller. De broers waren regelma- 45

Scyedam | 2003 | | pagina 9