De voorgevel op de begane grond is niet meer oorspronkelijk: hierin bevinden zich een mod erne, dubbele deur en twee hoge, stalen kozijnen met stalen lateien. De stalen kozijnen zijn aanzienlijk geoxideerd. Van particuliere foto's van rond 1960 is af te leiden dat de oor spronkelijke hardstenen kolommen, neuten en de deuren rond 1960 zijn verwijderd. Ook is toen de betonvloer op de begane grond aangebracht. (Welke sporen zouden daaron der nog terug te vinden zijn?) Op de begane grond 2 gietijzeren kolommen op hardstenen voeten. (Het verhaal gaat dat deze gietijzeren kolommen in Schiedam indertijd door een burgemeester zijn voorgeschreven omdat gietijzer brandveiliger zou zijn dan de originele houten kolommen). Duidelijk is te zien dat de kolommen scheef staan en dat de onderslagbalk een uitbuiking naar links heeft (de kolommen zijn hierin meegegaan): Door de hoge belastingen van de verdiepingsvloeren is het pand vervormd. Aan de achterzijde van het oorspronkelijke pand uit 1797 is in 1922 een bestaande, kleine aanbouw vergroot tot de gehele breedte van het pand en tevens is hier toen een verdieping op geplaatst, waarvan de bouwtekening kon worden achterhaald. Op deze verdieping bevond zich voorheen het kantoor van Meijer en Stegmann, voorzien van een betegelde schoorsteenmantel en een toiletruimte. De verdieping is bereikbaar via een trap in de achter- bouw. Eerste verdieping: Via de le verdieping van de achterbouw en een steektrap door de achtergevel komt men op de le verdieping van het oorspronkelijke pand: hier treffen we houten rekken aan langs de buitengevels: blijkens aanwezige opschriften bevond zich hier de opslag voor buizen en hulpstukken. Er is ook een kantoorruimte met in de zijgevel een groot raam. Een stalen steektrap langs de voorgevel leidt naar de tweede verdieping. Tweede verdieping: De langsgevels van de tweede verdieping zijn in de loop der tijd zeer vervormd. Een combinatie van grote windbelasting uit de hoge kap, relatief dunne (ijssel)steens muren en de afwezigheid van een zoldervloer (er is geen schijfwerking en dus geen afvoer van krachten naar de kopgevels) is de wanden noodlottig geworden: de wanden golven van achtergevel naar voorgevel. Kapverdieping: De kap is opgebouwd uit 5 stuks kapspanten met trekplaat. Ieder kapspant staat op een vloerbalk. De spanten (en daarmee ook de balken) staan/ liggen h.o.h. ca. 200 cm. In het middendeel ligt van voor naar achter een grenenhouten vloertje, ca. 400 cm. breed. De overspanning tussen twee balken is middels een stalen buisconstructie gehalveerd, waardoor bovengenoemde houten vloer aangebracht kon worden. 123 Hijsdeur op de le verdieping. De beide hijsdeuren in de voorgevel konden niet worden gehandhaafd. (Foto: R.W. Poels, febr.2001)

Scyedam | 2003 | | pagina 15