Die activiteiten leveren ook leuke ontmoetingen op: eigenaren die je uitnodigen en trots tonen wat zij zoal in hun monument hebben gedaan of we vragen zelf of we even binnen mogen kijken. Januari 2002 De aannemer start met de werkzaamheden. Er worden steigers geplaatst, waardoor je op plaatsen kunt komen waar je nog nooit geweest bent. Je krijgt een goede kijk op watje hebt aangekocht. En dat valt dan wel eens niet mee. Het pand is naar achteren gekanteld: middels waterpassen wordt de zeer in het oog lopende verzakking van het pand in centimeters uitgedrukt en komt voorzichtig de vraag op hoe op deze verzakking gereageerd moet worden. Slopen Van aanvang af staat al vast dat de aanbouw aan de achtergevel gesloopt zal worden om daarmee de oorspronkelijke massa van de branderij het monument) terug te brengen. De gulden regel van het restaureren: behoud zoveel mogelijk originele details, materialen, etc. We studeren uitgebreid op het restaureren/behouden van pannen, kaphout en kapconstruc tie. Dakpannen: Oudhollandse pan, in slechte staat, met loden nokbedekking en loden pinakels uit 1865 (we treffen trotseerloodjes aan met loodgietersteken en het jaartal 1865.) Dakbeschot: dit blijkt zeer slecht. Dat constateer je pas optimaal als de dakpannen zijn ver wijderd. Pannen en dakbeschot zijn niet meer te gebruiken Kapspanten: veel spantbenen en gordingen zijn ingerot en sleutelstukken zijn slecht. De kap zal een woonfunctie krijgen: dat betekent isolatie. Kiezen voor isolatie aan de bin nenzijde betekent dat het zicht op het oorspronkelijke dakbeschot verdwijnt; isolatie aan de buitenzijde betekent dat de daklijn wellicht buiten de goot komt te liggen. Herstel van de kapconstructie wordt bestudeerd (offerte van een houtconserveerbedrijf voor het aangieten/herstellen van alle verdwenen houten onderdelen en balkkoppen). Echter, besloten was al dat het metselwerk van de langs- gevels tot op de balkkoppen van de tweede verdieping vervangen zou worden: hierdoor zou de kapconstructie in de lucht komen te hangen. Toen ook nog bleek dat het metselwerk van de beide kopgevels zo slecht was dat het vervangen hiervan onvermijdelijk was, is toch gekozen voor verwijderen van de kapconstructie en deze in originele afmetingen terug te brengen. Een rare gewaarwording: door de voordeur naar binnen stappen, omhoog kijken en dan tussen de balklaag van de leverdieping door zo naar de blauwe lucht kunnen kijken; de hoge steigers staan werkloos rondom een laag pand: je moet diep snoeien om een gezonde boom te krijgen! 126 Aangetaste balklagen die ingekort zijn hergebruikt. (Foto: R. W. Poels, mei 2002)

Scyedam | 2003 | | pagina 18