Op zo'n moment zinkt de moed je in de schoenen (loop je met lood in je schoenen voet- lood?)en is het maar goed datje tevoren niet (helemaal) weet waar je aan begint. Eigenlijk moetje gewoon een beetje gek zijn en niet commercieel denken. Scheefstand Zoals eerder vermeld: het pand was in het geheel achterover gekanteld. De vloeren lopen naar achter af. Het plan bestond om op de verdiepingen twee woningen (Ixl00m2, Ixl75m2) te maken. De scheefstand in de vloeren laten bestaan is voor ons niet acceptabel: de vloeren horizontaal uitvullen is een mogelijkheid, maar dan blijven de (in het zicht blij vende) balklagen scheef lopen. Uiteindelijk kiezen we er voor, beginnend bij de gietijzeren kolommen en de onderslagbalk, om de constructie, de vloerbalken en de nieuwe langsgevelkozijnen waterpas te maken. De scheefstand van het pand is na de restauratie nog terug te zien aan de achteroverhellende voor- en achtergevel en de aflopende begane grond kozijnen in de linker zijgevel. Voor het overige is het nu goed mogelijk een binnenpakket aan te brengen zonder dat steeds met een scheefstand rekening gehouden hoeft te worden. Oud pand versus nieuwe functie Een pand bouwkundig restaureren en daardoor behouden kan belangrijk zijn; net zo belang rijk is het pand een functie te geven die garandeert dat het pand gebruikt en daardoor ook onderhouden wordt. Die nieuwe functie stelt aan een pand wellicht eisen waaraan het oorspronkelijke pand niet kan voldoen. In ons geval "eisen" 2 woningen op de verdiepingen voldoende daglicht en een buitenruimte. Dat betekent dat bezien moet worden of het pand aangepast moet worden en hoe dat binnen de historische context verantwoord kan gebeuren. We menen een duidelijk "concept" te hebben gekozen: restauratie van de voor- en langs- gevels en het aanbrengen van alle nieuwe voorzieningen in de achtergevel. Ook over 50 jaar zal duidelijk zijn dat de grote opening met de stalen omranding, waarbinnen de aluminium kozijnen en staal-met-glas balkons zijn opgenomen, niet uit 1797 stamt. Als het concept bekend is kan daarbinnen weer "gespeeld" worden: de lange zijde van de balkons is gedraaid t.o.v. de achtergevel maar staat haaks op de onderslagbalk waarmee de verdraaiing van het gehele pand naar buiten gebracht wordt. Ook zijn de koppen van de onderslagbalken door de achtergevel heen gestoken (ze zijn met kunststof aangegoten) en opgelegd op een drie verdiepingen hoge, stalen kolom. Deze staat in lijn met de kolommen binnen in het pand. Put Tijdens het slopen van de achterbouw werd in de grond een gemetselde ring aangetroffen. Nader onderzoek leerde dat het een met klei gevulde put was. Twee enthousiaste jonge mensen (Maaike en Sjoerd Thijssen) hebben hiervan hun project gemaakt). Zij hebben de put uitgegraven (ca. 3 meter tot op de houten bodem), het metselwerk onder de waterlijn her steld, de put tot 85 cm boven het maaiveld (steens) opgemetseld en voorzien van een afsluitbaar, houten deksel. 127

Scyedam | 2003 | | pagina 19