Voorgevel Westmolenstraat 33, vóór restauratie. Voorgevel Westmolenstraat 33, na restauratie. (Foto: J. van Rutte, april 2001) (Foto: J. van Rutte, sept.2003) Hoe reconstrueer je nu historisch verantwoord een voorgevel? Op de foto's uit 1960 is de vorm van de dubbele deur met hardstenen kolommen te zien en een ander foto geeft de exacte plaats van de sluitsteen aan t.o.v. de stijl van een deur op de le verdieping. Onder het pleisterwerk kwamen bij voorzichtig hakken de restanten van gemetselde bogen tevoorschijn (veel was indertijd verdwenen bij het aanbrengen van de hoge stalen kozijnen). Ook kwa men bij het maken van de nieuwe opening voor de dubbele branderij deuren de restanten van de oorspronkelijke hardstenen voeten van de kolommen tevoorschijn, n.b. op de plek waar we de nieuwe voeten hadden ingetekend! Het detailleren van de opnieuw aangebrachte typische branderij kenmerken heeft veel tijd en geld gekost. Een geluk was dat het pand gepleisterd was; dat maakte het mogelijk in het bestaande met selwerk (dat al een lappendeken was) in te breken, het aan te helen en het pand na opnieuw pleisteren er weer "netjes" uit te laten zien. Er is veel nieuw aangebracht, met als uiteindelijk doel het in oorspronkelijke staat terug brengen van het pand met haar branderij-specifieke kenmerken, waarbij de moderne ingreep zich concentreert in een ingekaderd vlak in de achtergevel. Epiloog Het restaureren van een pand is een intensief proces. Een leerzaam proces. Bij tijd en wijle een moeizaam proces, tijdens welk je het aantal variabelen zo overzichtelijk mogelijk probeert te houden. 129

Scyedam | 2003 | | pagina 21