GRAVEN RONDOM HET PAND WESTMOLENSTRAAT 33 Trees van Rutte Een pand en een hobby rijker... Toen wij in 2000 besloten het pand Westmolenstraat 33 (voormalige branderij en daarna o.a. bedrijfspand van de fa. Meijer Stegmann) aan te kopen had ik er nog geen idee van dat het zulke gevolgen zou hebben voor de besteding van mijn vrije tijd. Vol goede moed begaf ik mij naar het Schiedamse Gemeentearchief om o.a. het bouwjaar van het pand boven water te krijgen. Toen mij dit tenslotte lukte, en ik het jaartal 1797 kon noteren, was ik heel wat maanden, boeken, micro-fiches, notariële aktes, giftboeken etc. etc. verder en een hobby rijker. Vanaf dat moment ging ik op mijn vrije vrijdag naar het archief en op de zaterdag naar de Westmolenstraat om een zo breed mogelijke kennis van de historie te krijgen. Graven De voormalige branderij had in 1960 een betonnen vloer gekregen van zo'n 15 cm dik. Na enige aarzeling besloot ik die maar te laten liggen alhoewel ik in mijn dromen grondvaten vol met galgen, ketelrieken, pijlstokken, dissels, emmers (allemaal branderijgereedschap pen) heb gevonden. De mogelijkheid er slechts puin aan te treffen bestond ook, maar ook puin heeft mijn belangstelling, zeker als het uit de 19e eeuw, of nog eerder, komt. De plaats van de opgraving in de achteraanbouw, met links de achtergevel van de branderij. De stapeltjes baksteen zijn de 'poeren', waarop balken hebben gerust voor het dragen van een houten vloer. Onder het lage muurtje in het midden is de contour zichtbaar van de gemetselde waterput. (Foto: J. van Rutte, okt.2001) 134

Scyedam | 2003 | | pagina 26