"WIJ ZULLEN DE WIELERSPORT VOORSTAAN" DE GESCHIEDENIS VAN HET WIELRENNEN IN SCHIEDAM 1900-1990 Jan van Hees In ons nr. 2 mei 2003 beschreef Jan van Hees de wielrengeschiedenis tot 1945. In dit nummer vervolgt hij het verhaal van de eerste naoorlogse jaren. Een nieuwe start Met hoeveel hunkering van de wielrenners uitgekeken was naar het eind van de oorlog kan niet beschreven worden, maar die moet groot geweest zijn getuige het feit dat op Koninginnedag 1945 een wielerwedstrijd rond de singel van de Stadhouderslaan aangekondigd werd. Op 31 augustus om half elf in de ochtend verschenen 15 renners aan de start. Op zich al een prestatie om zo kort na de bevrijding het materiaal en de energie bij elkaar te krijgen. De fietsbandenproductie was nog zo laag dat het wel drie jaar zou duren voor alle fietsende Nederlanders op goede banden zouden rijden, kon men in de krant lezen. Uit die tijd dateert ook de anekdote dat Meeuw Letterman bij het begin van een trainingsrit het nieuwe lid Piet de Vries zag en hem toevoegde: "Jij hebt geen goed lichaam voor een wielrenner, je bovenlichaam is te groot en je benen zijn te kort, bij mij is dat andersom". Bij Vlaardingen was Letterman al niet meer te zien toen Piet omkeek! Daarnaast waren Flip Vethaak en Piet de Vries op de fiets uit Duitsland komen rijden; kennelijk was dat gezien de uitslag een goede training geweest. De uitslag en de deelnemers aan de wedstrijd over 45 km geven aan welke leden van de R.C. "Schiedam" hun club weer op de kaart wilden zetten. 1. Vethaak in 1 uur en 7 min. 2. Brinkman 3. De Vries 4. Breur 5. Van Gaaien 6. Van der Vaart 7. Westerveld 8. Spermon 9. Sins 10. Koevermans 11. Letterman 12. Zintjes Dat de wedstrijd in de roes van de vrijheid verreden werd, kan men opmaken uit het feit dat de verslaggever in de krant de nuchtere opmerking maakte dat het "jammer is dat voort durend militaire auto's passeren, waardoor de renners herhaaldelijk worden gehinderd". Vermoedelijk ging het hier om het Engelse leger dat zich richting Hoek van Holland bewoog. De club kreeg het officiële document van de Koninklijke Goedkeuring, dat in Duitsland op L.Th. Slingerland gevonden en door de Amerikanen in beslag genomen was, terug. Mogelijk had hij het als een indrukwekkend document ter bescherming meegenomen. Het jaar 1945 was als wielerjaar al weer zo goed als om. De meeste renners zouden in de maanden daarna meer te doen hebben gehad om op te krabbelen en het bestuur gebruikte het jaar 1946 om de vereniging weer organisatorisch op de rails te zetten. Voorzitter T. van der Ent, 2e voorzitter F. Trommel, secretaris A.J.M. Koevermans, pen ningmeester J. Letterman en de wedstrijdcommissarissen C. Spermon, J. Roolvink en F. Ruggenberg zetten hun schouders onder de organisatie. Een gevoelige aderlating was het in juni 1946 overgaan naar "De Pedaalridders" van de leden Vethaak en De Vries. Ook 139

Scyedam | 2003 | | pagina 31