RESTAURATIE GROTE KERK OF SINT JANSKERK TE SCHIEDAM P. den Ouden Sedert circa 1500 bestaat deze kerk in haar huidige vorm. Maar omdat de oorsprong ouder is, is het het oudste monument in Schiedam. In de loop der jaren heeft men de nodige herstel- en restauratiewerkzaamheden verricht. Van 1945 tot 1948 werd een uitgebreide restauratie uitgevoerd. Maar 50 jaar later was het gebouw wederom toe aan een ingrijpende restauratie om haar voor het nageslacht te behouden, zo schreef de kerkvoogdij in een brief op 9 september 2000 aan de bezoekers van de kerk op Open Monumentendag. Al in 1995 werd bij het rijk een aanvraag ingediend voor subsidie voor de restauratie van de kerk. Deze werd toen echter afgewezen. In 1997 werd opnieuw een aanvraag ingediend. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg was toen van mening, dat restauratie dringend noodzakelijk was, gezien de toestand van de kerk. Helaas werd toen niet voldaan aan de in het jaar daarvoor ingestelde norm, de zogenaamde "investeringsnorm". Groot was de verrassing te worden uitgenodigd bij de uitreiking van de subsidies in gevolge de "Kanjerregeling" in het Vredespaleis op 31 januari 2001, zo schrijft kerkvoogd dhr. D. de Wit. De plannen lagen al klaar en direct wordt door de kerkvoogdij begonnen de aanbesteding in gang te zetten, in de verwachting dat de kerk ook echt "in de prijzen" zal vallen. Op 9 februari 2001 heeft de aanbesteding plaats. De firma Huurman, een gespecialiseerd restauratiebedrijf, blijkt als laagste te hebben ingeschreven en krijgt het werk opgedragen. Interieur van de Grote Kerk tijdens de restauratie van 2001/2002 gezien in de richting van het orgel. (Foto: G. van der Geer) 113

Scyedam | 2003 | | pagina 5