Aan de kerkgangers wordt gevraagd na te denken over een andere plaats om te kerken, want gedurende anderhalfjaar zal de kerk niet toegankelijk zijn voor het gebruik van de zondagse erediensten. Restauratie van start Halverwege de maand maart 2001 gaat men starten met de werkzaamheden. Materialen wor den aangevoerd, de vloer wordt beschermd, kroonluchters worden ingepakt en de banken in het schip van de kerk worden afgeschermd. Daarna wordt de zuidkant van de kerk als eerste onderhanden genomen. Men plaatst steigers in en buiten de kerk. De westkant volgt spoedig. Eind mei worden de leien opgenomen en gaat het dak open. In juni is de noodkap aan de zuidkant waterdicht. De gave leien worden schoongemaakt en de kapotte leien worden vervangen. Ter bescherming wordt het orgel nu ingepakt en onder overdruk gebracht. Op 8 september 2001 wordt Open Monumentendag in Schiedam in de Grote Kerk gestart en kunnen belangstellenden de restauratie in ogenschouw nemen. De toren wordt opengesteld voor beklimming. De architect geeft een toelichting en de aannemer verzorgt een rondleid ing. Het kerkbestuur toont een maquette van het gebouw en een vierkante meter lei ter spon soring. De firma Hagemeier verzorgt een glas glas-in-loodpresentatie. In september 2001 zijn aan de zuidkant de daksporen gereed en worden aan die zijde het glas in lood en de beschermroosters verwijderd. Men is er tevens bezig het voegwerk, waar nodig, te herstellen. Het plaatsen van de windvaan op de nok van het hoofdkoor door staatssecretaris R.van der Ploeg op 26 februari 2002, tijdens de zwaarste storm van het jaar. (Foto: G. van der Geer)

Scyedam | 2003 | | pagina 6