De architect stelt voor een reconstructie van een windvaan te laten vervaardigen op basis van verkregen gegevens van de heer Verkade uit Rhoden, en deze op het kruis van het koor te laten plaatsen door de staatssecretaris. De vorige windvaan schijnt in het verleden gestolen te zijn. In oktober 2001 staat de noordkant van de kerk in de steigers, terwijl aan de zuidkant dan al 95% van het metsel werk is hersteld. De architect heeft inmiddels het ontwerp van de windvaan verder uitgewerkt en kan een tekening ervan op ware grootte presenteren. De windvaan is op dit moment dan al in productie. In november zijn de werkza amheden aan de zuidelijke goot klaar. In december is het gewelfbeschot vervangen en bijgekleurd, terwijl in de zuidgevel 95% van het voorzetglas is geplaatst. In januari 2002 is het steigerwerk binnen de noordbeuk gereed en ook het voegwerk van de steunberen in de oostgevel is dan voltooid. Glas in lood De huidige beglazing van de kerk is een noodherstel van na de tweede wereldoorlog. De nieuwe ruitjes worden iets kleiner dan de aanwezige afmetingen, die nogal groot zijn. De keuze en vervaardiging van het glas in lood voor de hoge kerkramen heeft heel wat voeten in de aarde. De heer Hagemeier geeft in een der bouwvergaderingen een uiteenzetting over het nieuw gekozen glas en de ontstane problemen. Het blijkt later niet te voldoen aan de kwaliteitseisen. Oud groen glas heeft als kenmerk een lichte blauwzweem, geen naaldgroen kleur. Het gekozen kleurenpalet is niet een standaard glasproduct. De kleuren zijn exact bepaald en zijn open-transparant van karakter. Op historische gronden heeft een gebouw als dit een zo transparant mogelijke glasinvulling nodig met een matige vertekening door onregelmatigheden in het glas. Het geheel bestaat uit 10 verschillende toonsoorten groen. Een Poolse fabriek kon het gewenste glas maken. De opgestuurde monsters zijn veel belovend. De bestelling wordt danook geplaatst bij de Poolse fabriek. Een hoeveelheid van 600 vierkante meter glas in 28 kisten. Na de levering blijkt dat vier kisten glas bevatten met een waasje op het glas. Het waasje is wegpoetsbaar. Maar onduidelijk is de oorzaak van het steeds weer terugkeren ervan. Desondanks zijn twee ramen gemaakt. De firma Hagemeier neemt uiteindelijk geen genoegen met het glas en de rest van het glas blijft staan. Er moet iets aan de hand zijn met dit glas. Voor expertise worden aangetrokken Rob Crevecoeur van het Instituut Collectie Nederland en een buitenlandse glasexpert. Er blijkt een chemische reactie plaats te vinden in de grondstoffen van het glas. Dit veroorzaakt feitelijk het uittre den van natrium. Hagemeier vraagt de fabriek schriftelijk om uitleg. De Poolse fabrikant ontkent de mogelijkheid. De firma Hagemeier schakelt hierop de Poolse ambassade in. De oorzaak wordt ook door de fabriek onderzocht. Er dient een nieuwe levering plaats te hebben. Hagemeier wenst van de Poolse glasleverancier dat er schriftelijk tien jaar garantie op het glas wordt gegeven voor schade inclusief gevolgschade. Dit blijkt niet mogelijk. Het enige wat nu rest is het glas ergens anders te bestellen. Een andere leverancier wordt gevonden. Het glas met het gewenste kleurengamma is nu 2 a 3 mm dik en wordt betrokken 115 De nieuwe windvaan op de nok van het hoofdkoor. (Foto: R. W. Poels, juni 2002)

Scyedam | 2003 | | pagina 7