van de firma Lamerts uit Waldsassen in Duitsland. De fabricagemethode is echter anders. De productie duurt circa drie weken. De firma Hagemeier betreurt de uitloop van het werk, maar stelt dat herstel achteraf tot veel grotere problemen zou hebben geleid. Het glas in lood wordt nu naar binnen geplaatst. Omdat de negge van de raamtraceringen erg klein en grillig van vorm is, wordt het glas in lood nu gevat in messingranden. Later zal er een voorzetbeglazing van gepantserd glas wor den aangebracht. In februari 2002 is de montage van de steiger aan de buitenzijde van de noordgevel gereed, waarna aldaar de gaasbeschermingen voor het glas in lood worden verwijderd en de gevel tot de onderzijde van de ramen wordt gereinigd. Het uithakken van het slechte voegwerk wordt gestart. Aan de zuidzijde van de kerk is het lei en loodwerk inmiddels gereed, evenals het voegwerk en de natuursteenreparatie tot de onderzijde van de ramen. Op dinsdag 26 februari 2002 een officiële han deling. Dan plaatst staatssecretaris Van der Ploeg persoonlijk om circa 17.30 uur op het kruis boven het hoofdkoor de nieuwe vergulde windvaan tijdens een van de zwaarste stormen van het jaar. De bonte knaagkever Al vanaf het begin van de restauratie is de firma Huurman doende met het vervangen van de door de bonte knaagkever aangetaste balken in de kapconstructie. De bonte knaagkever voelt zich het lekkerst in een warme, vochtige omgeving. Omdat warme lucht altijd opstijgt en daarin veel vocht zit, was het binnen het dak van de kerk een ideale plaats voor deze knager. Ze knaagden in de dikke, zware balken, die het gewelf stutten, honderdtallen gan gen, zodat de balken steeds poreuzer werden en in kracht om het gewelf te dragen, vermin derden. Er bestond het gevaar, dat stukken van de balken af zouden gaan breken en naar beneden zouden komen, zodat de kerkvoogdij al enkele jaren voor de restauratie had besloten een aantal balken te vervangen. Een stuk balk, dat aangevreten is door de bonte knaagkever, ligt al tijden in de kerk, om dit aan de bezoekers te laten zien. Het is net een gatenkaas. Bij klop pen komt het hout er als poeder uit. Door in het vervolg het gebouw vrij te houden van lek kage en vocht en de temperatuur niet te hoog te laten worden zal de populatie bonte knaagkever zichzelf opheffen. De memorieborden van het zuid- en middenkoor zijn, na herstel van het hout, opnieuw opgehangen aan de muren. Ze hangen nu lager, zodat de bezoekers van de Grote Kerk de 116 Het afkitten van de vernieuwde glas in lood ramen in de westelijke gevel. Op de achter grond de Korte Kerkstraat. (Foto: G. van der Geer)

Scyedam | 2003 | | pagina 8