productie van poetslappen voor industrieel gebruik, gemaakt uit gesorteerde afgekeurde tex- tielafvallen van de textielindustrie en van wasserijen en textiel verhuurbedrijven. Het traditionele breeuwwerk voor houten schepen, is opgemaakt op een plat lint. Als dit spi raalsgewijs gedraaid wordt (het zogenoemde twisten) ontstaat jijntouw ofwel striktouw of lording, dat toegepast wordt bij het dichten van geprefabriceerde betonelementen, een in die tijd revolutionaire ontwikkeling in de bouwsector. Een van de eerst bekende toepassingen is bij de bouw van de Maastunnel in Rotterdam, waarin vele tienduizenden kilo's jijntouw uit de Schiedamse fabriek verwerkt zijn. De Maastunnel is in 1942, dus tijdens de Duitse bezetting, opgeleverd. Over de periode van de Tweede Wereldoorlog is niet veel meer bekend dan dat alles op een laag pitje doordraaide en dat de fabriek in enkele gevallen door het verzet werd gebruikt om binnen schietoefeningen te doen. De opgeslagen balen vezels voldeden kennelijk goed als geluidsdemper... Na de Tweede Wereldoorlog volgt de wederopbouw waardoor ook de Breeuwwerkfabriek een enorme impuls krijgt. Duizenden kilo's hennepvezel worden dagelijks handmatig op knotjes van 100 of 200 gram gedraaid totpijpenhennep, voor het dichten van schroefdraden van water- en gasleidingen. Het traditionele breeuwwerk wordt weliswaar steeds minder voor houten schepen gebruikt maar steeds meer voor het dichten van oliepijpleidingen in het 155 De motorcarrier voor het kantoor. Dat het gedurende de oorlog is. kan men zien aan de ramen, die beplakt zijn met tape. Zo voorkomt men rondvliegende glasscherven mocht er in de buurt een bombardement zijn.

Scyedam | 2003 | | pagina 11