gemeentesecretaris, was ook op het terrein van de brand aanwezig en klom zelfs op het dak om te zien waar de vuurhaard was. Commandant De Jager was een goede vriend van Cor Bijl. Bij zijn aankomst op de ramp plek vernam hij van diens overlijden en liet, naar verluidt, direct extra manschappen opkomen. Gemeentesecretaris Blok was buurman en goede vriend van Maarten Bijl, die de morele steun op dat moment, maar ook nog later, hard nodig zou hebben. De volgende ochtend wandelt de oude Simon, dan 82 jaar oud, nog geheel onwetend van de gebeurtenissen, de Westerkade op voor zijn dagelijkse kopje koffie op kantoor bij zijn beide zoons. Een traumatisch moment voor de oude man en diens jongste zoon. Maarten zal aan vankelijk tegen wil en dank als enige directeur en aandeelhouder het bedrijf voortzetten. Hoewel hij altijd in de schaduw van zijn tamelijk dominante oudere broer heeft gestaan, slaagt hij erin de zaak voort te zetten en uit te bouwen. De vondst van een gigantisch aardgasveld bij het Drentse Slochteren tijdens de Tweede Wereldoorlog is voor de Duitse bezetter geheimgehouden. Pas gedurende de vijftiger- en zestiger jaren wordt door heel Nederland een fijnmazig netwerk van gasleidingen aan gelegd. Kolen, stadsgas en olie maken plaats voor schoon en relatief goedkoop aardgas. Ook deze ontwikkeling gaat niet aan de Breeuwwerkfabriek voorbij. Middenjaren zestig wordt de kolengestookte ketel vervangen door een hypermoderne gasgestookte stoomketelinstal latie van het merk Siller en Jammar. Voorzien van een volautomatische brander, makelij "Duiker". Wat blijft, is de beroemde stoomfluit die zijn tweetonig gehuil over de stad loeit op de momenten dat de fabriek opstart en wanneer de schaft begint en weer is afgelopen. Om redenen van veiligheid wordt de ketel in opdracht van het Ministerie van Sociale zaken om de twee jaar inwendig gekeurd door een ingenieur van het Stoomwezen. Altijd weer een spannend moment, waar weken lang naar toe wordt gewerkt: appendages, pijlglazen en af sluiters moeten worden verwijderd, pakkingen vernieuwd en de hele boel glimmend ge poetst. En ten behoeve van de ingenieur: verplicht een schone overall met capuchon, een schoongeschrobde douche met frisse handdoeken en een vers stuk zeep. Steeds weer wanneer het groene Stoomboek met bladgouden opdruk, ingevuld en voorzien van stempels, voor twee jaar in de kluis verdwijnt en de ingenieur de poort verlaat, slaakt een ieder een zucht van verlichting. Door de afname van het gebruik van breeuwwerk sluiten in de volgende jaren de meeste buitenlandse collega's hun deuren: Eerst Hawkins and Tipson Ltd. in Londen, vervolgens de Noorse Oslo Drew Fabrik en als laatste Sam Persson in Zweden. Maarten Bijl bezoekt de eerste twee om te onderzoeken of er mogelijk machines kunnen worden overgenomen, maar in beide gevallen blijkt dit niet interessant. Maar vergeefs zijn zijn reizen allerminst: zowel de Engelsen als de Noren besluiten hun handel te continueren, maar het product wordt wel in Schiedam gemaakt. Door de opkomst van kunststoffen neemt het gebruik van natuurvezels af. Zo wordt in toen emende mate pijpenhennep voor water- en gasleidingen vervangen door Teflon Tape, een soort wit plakband (PTFE), maar dan zonder "plak". Om op de ontwikkelingen in te spelen wordt dit tape door Breeuwwerk voor de handel uit Japan geïmporteerd en op de Nederlandse markt geïntroduceerd onder de merknaam: Brelon. Door concurrentie van 158

Scyedam | 2003 | | pagina 14