op de kade (inmiddels een doom in het oog bij veel Schiedammers) wordt ontruimd. Bestaande machines worden op het gebied van machinevei ligheid verbeterd en kilometers oude, loze pijpen en leidingen worden uit de fabriek verwijderd. Ter verbetering van de arbeidsomstandigheden wordt in alle fabriekshallen nieuwe verlichting aangelegd en worden de muren roomwit gespoten. Ook de automatisering doet zijn intrede: Ten behoeve van de administratie komt er een computer met een krijsende matrixprinter. De met de hand en slinger aangedreven natsten- cilmachine maakt plaats voor een elektrisch droogkopieerapparaat en de telex voor een tele fax met thermisch papier. Nadat er spontaan bak stenen uit de voorgevel zijn gevallen, ondergaat ook het kantoor (in 1985) een grondige re novatie. Met behoud van alle oorspronkelijke elementen wordt het interieur, door gebruik te maken van lichte tinten en strak meubilair, aan de eisen van de tijd aangepast. De gortdroge vezels en het vele fijne stof dat bij de productie vrijkomt maken de fabriek per manent uiterst kwetsbaar voor vuur. Ondanks een streng gehandhaafd rookverbod, wordt het bedrijf nog drie maal door een grote brand getroffen: In 1977 brand Pand 10 volledig uit. Alleen de vier buitenmuren blijven overeind. De brand blijkt te zijn aangestoken door twee jongetjes uit de buurt die een doosje lucifers uit de tas van hun juf gepikt blijken te hebben en vervolgens via een niet goed afgesloten deur naar binnen konden glippen. Het gebouw wordt volledig in de oorspronkelijke staat hersteld en wordt later op de gemeentelijke mo numentenlijst geplaatst. In de zomer van 1985 ontstaat door een vonk uit een machine een vuurzee in de fabriek aan de Warande 6, waar alleen grondstoffen verloren gaan. In de vroege ochtend van zaterdag 27 maart 1993 breekt er (vermoedelijk door kortsluiting) brand uit in De Grote Fabriek aan de Westerkade nr. 8. Door inzet van groot materieel door de brandweer blijft de schade met moeite beperkt tot één locatie, maar vloeren en plafonds tussen de verdiepingen worden grotendeels door het vuur verteerd en vitale uitrustingen, waaronder de (kracht-) stroominstallatie gaan geheel verloren. Uit onverwachte hoeken neemt de vraag naar breeuwwerk plotseling toe: In Scandinavië wordt het product in geteerde, ongesponnen uitvoering toegepast als isolatiemateriaal in houten huizenbouw in plaats van milieubelastend steenwol of glasvezel. Doordat tijdens de bouw van de Erasmusbrug in Rotterdam scheuren ontstaan in het beton, loopt op een nacht de basculekelder (waarin het contragewicht van het beweegbare brugdeel geplaatst moet worden) onder water. Het Belgische consortium dat de bouw van de brug heeft aangenomen weet bij spoedoverleg de Breeuwwerkfabriek te vinden om op maat getwijnd jijntouw te maken dat door duikers in de scheuren wordt aangebracht, waarna de kelder leeggepompt kan worden. Rond Seattle en Los Angeles (USA) starten enkele musea en scheepswerven met nieuwbouw en renovatie van oude houten zeilschepen. De Amerikanen lijken, althans naar onze begrippen, geen besef van tijd en afstand te hebben: 161

Scyedam | 2003 | | pagina 17