Omdat de W.V. "Harga" zich vooral op jonge renners richtte, werden ook in de R.C. "Schiedam" jeugdactiviteiten ondernomen, vermoedelijk om de concurrent de wind uit de zeilen te nemen. De R.C. "Schiedam" wist eveneens een sponsor aan zich te binden n.l. houthandel Frans van Thienen. De club had binnen haar gelederen een paar bijzondere renners met meer dan regionale uit straling: Ger Mak, Jan Breur en Jan Brinkman De Gemeente Schiedam had in 1979 plannen om de wielerbaan weer te restaureren. Vermoedelijk stelde men de voorwaarde dat men maar met een club in zee wilde gaan en omdat al het oude zeer genezen was, kwam in 1981 de fusie tussen de R.C. "Schiedam" en de W.V. "Harga" tot stand. De namen Letterman, Gordijn en De Bruin kwamen niet meer voor. R.C. "Schiedam-Harga" Onder deze nieuwe naam ging de vijftigjarige club in 1984 verder. In dat jaar ging ook de wielerbaan weer open. Secretaris Ton Steens nam met Thon de Vos de organisatie op zich van de 26e Ronde van Schiedam, ook om te tonen dat er weer een levenskrachtige verenig ing in Schiedam was. Het zou echter de laatste blijven. Ondanks de inspanning van de bestuursleden bloedde de vereniging tussen 1985 en 1988 langzaam maar zeker dood: natuurlijk verloop en het opkomen van andere interessante sporten verminderden het aantal leden totdat er op een zeker moment nog maar twee licen tiehouders waren. De Vlaardingse vereniging "De Coureur" ondervond hetzelfde. De ontwikkeling van een afgesloten parcours onder de rook van Maassluis in het Lickebaertgebied bleek achteraf de redding voor beide clubs.. Begin 1990 werden tussen de besturen contacten gelegd en binnen een half jaar was de zaak in goede harmonie bek lonken. De beide clubs zouden fuseren, de ereleden werden overgenomen en het vermogen van de R.C. "Schiedam-Harga" werd aangewend voor het nieuwe parcours. De club die in het verleden in de wielerwereld van Schiedam de toon had gezet, werd nu zelf opgeslokt: de Renners Combinatie Midden-Delfland "De Coureur" was geboren! Tussen 1990 en 1993 werden nog wieleractiviteiten ontwikkeld door wedstrijden achter demy's te organiseren tij den de Gravin Aleidafeesten, die zich concentreerden in de omgeving van de Burgemeester Knappertlaan. Voorzitter Henk Breur moest weemoedig toegeven dat hij de opkomst en neergang en daar tussen de nodige andere ups en downs gedurende bijna zestig jaar en ondanks eigen gezondsheidsproblemen had meegemaakt; maar hij had er vrede mee en trok zich uit de bestuurswereld terug. Op doktersadvies meldde Meeuwis Letterman zich in 1992 bij de RCMD "De Coureur" voor een bestuursfunctie: hij wilde na vijftien jaar de draad weer opnemen. Onder de RCMD-voorzitter Ron Verweel werkte hij mee aan de nieuwe impulsen voor de regionale club met zijn nieuwe parcours. Slot Met de fusie was een eind gekomen aan de honderdjarige geschiedenis van de wielersport en de mensen die zich er mee bezig hielden. De Schiedamse georganiseerde wielersport vormt een wezenlijk onderdeel van de geschiedenis van de RCMD "De Coureur", die er voor zorgt dat in de regio een sport beoefend wordt, waarvan de geschiedenis een periode van meer dan honderd jaar bestrijkt. In 1999 werd de traditie van de Ronde van Schiedam weer in ere hersteld rond de Plantage en zo gezien werd er weer wielergeschiedenis ge- 175

Scyedam | 2003 | | pagina 31