HISTORIE ACTUEEL maart 2003 BOOMBANK GROTE MARKT EN ANDER STRAA TMEULBILAIR. In de week van 20 maart werd op de Grote Markt rondom de boom ter zijde van het stadhuis een boombank geplaatst. Dit ter vervanging van het exemplaar dat 'tijdelijk' verdween in verband met de opnamen van de film "Minoes". De nieuwe bank is, op voorstel van de Historische Vereniging, van hoge kwaliteit en 'monumentengroen' van kleur, en past daardoor goed in de his torische omgeving, hoewel de bank tijdens de restauratie van het Stadhuis flink in de verdrukking staat. En er is een tweede voorbeeld waaruit blijkt dat iets meer uitgeven voor straatmeubilair de kwaliteit van de woonomgeving ver betert en de positieve uitstraling van de bin nenstad bevordert. Het betreft het hekwerk in het Bagijnhof. Voorts probeert de Historische Vereniging al jaren in Schiedam eigen 'Schiedamse' R.W. Poels paaltjes te laten plaatsen. Dat wil zeggen paaltjes met Schiedams embleem. De weg naar realisatie verloopt echter moeizaam. Over de verloedering van de historische bin nenstad door het op monumentale lantaarn palen aanbrengen van allerhande (ver- keersjborden heeft de Historische Vereniging haar afkeer gemeld in het Wijkbeheeroverleg Centrum. Er zijn meerdere gevallen bekend van historische lantaarnpalen met drie of vier borden. Ook het woud van rood-witte paaltjes om bruggen af te sluiten doet het aanzicht van de historische stad geen goed, hoe noodza kelijk ze ook zijn. Ook op ander gebied dient de historische openbare ruimte met meer zorg te worden behandeld. april/september 2003 HISTORISCHE BOERDERIJEN In april 2003 werd de Historische Vereniging in staat gesteld een dag voor het uitslopen van het interieur van het pand Polderwerg 118 (niet voorkomend op de lijst van beschermde monumenten) het interieur op foto vast te leggen. Het betreft een boerenwoning uit 1873, die nog volledig beschikte over de betimmeringen uit het bouwjaar, inclusief bakoventje, bed stee en kastpartijen. Naast het maken van foto's, kreeg de vereniging ook toestemming het gietijzeren deurpartijtje van de bakoven, een gesneden bedsteeplank en een kast- deurtje met hang- en sluitwerk mee te nemen. Tijdens Open Monumentendag van 13 september kwam de vereniging in con tact met de eigenaren van de kapitale boerderij aan het eind van de Kerkweg 105, waarvan de restauratie nog steeds bezig is. Het toeval wil dat zich in die boerderij ook 177 Boombank Grote Markt, geplaatst maart 2003. (Foto: R. W. Poels, maart 2003)

Scyedam | 2003 | | pagina 33