GESCHIEDENIS VAN DE BREEUWWERKFABRIEK TE SCHIEDAM Maarten Bijl Rond de vorige eeuwwisseling (in de winter van 1898 - 1899) gebeurde er, bij gladheid, een ongeluk in Vlaardingen. Comelis Maartenszoon Bijl, een veertiger met een goede positie bij de gemeente, werd door een paard en wagen overreden. In dat ene ogenblik verloor hij zijn gezondheid, zijn baan en zijn toekomst. Enige vorm van sociale ondersteuning van over heidswege ontbrak nog in die tijd en als gehandicapte begon hij in arren moede een handel in lompen en metalen. Dat was het enige wat hem restte om zijn gezin brood op de plank te verschaffen. In de achttiende en negentiende eeuw bezat Vlaardingen de grootste haringvissersvloot van Europa met houten vissersschepen (loggers) die bij nieuwbouw en om de vijf tot zeven jaar "gebreeuwd" of gekalfaat werden: Tussen de houten plankdelen werd een touwachtig pro duct (breeuwwerk of kalfaatwerk) van geteerde hennepvezels geslagen om zodoende de houten scheepsromp een zeker verband (stijfheid) te geven waardoor het schip zijn water dichtheid verkreeg. Comelis Bijl zamelde ondermeer partijen afgekeurde scheepstrossen en visnetten in die hij handmatig in stukken hakte en tot de "oorspronkelijke" hennepvezels uiteenploos: de ideale grondstof voor het breeuwwerk; "Recycling avant la lettre" zogezegd. Comelis vergde teveel van zijn krachten. Zes jaar nadien, in 1905, overleed hij, slechts 52 jaar oud. Aan de groeve stonden naast elkaar zijn oude vader Maarten Bijl (1821-1919) en zijn zoon Simon, een jongeman van negentien. Na de begrafenis drukte de grootvader zijn kleinzoon de sleutels van de werkplaats in handen: "Morgen ga jij verder", zei hij. "Hoe kunt u", riep de jongen, "ik heb zojuist mijn vader begraven". "Ik heb zojuist mijn kind begraven, maar de zaak moet door", sprak de oude man. Zo ging Simon, die theologie wilde studeren en ervan droomde zendeling te worden in een ver land, door in vaders' zaak op de Afrol in Vlaardingen. Simon (1885-1973) bleek een uitnemend zakenman te zijn en buitengewoon ondernemend en vindingrijk: Het bedrijfje groeide snel en hij liet in Engeland een machine bouwen naar eigen ontwerp waarmee breeuwwerk kon worden geproduceerd zonder al dat omslachtige handwerk. Door deze ontwikkeling ontstond een overproductie zodat voor de aanvoer van grondstoffen en de afzet van het eindproduct over de landsgrenzen gekeken moest worden. Hij experimenteerde jaren met de fabricage uit nieuwe hennepvezels. In die periode had hij zo aanhoudend zwarte handen van pek en teer, dat hij handschoenen begon te dragen, het geen door buitenstaanders als pedanterie werd uitgelegd... Op 19 augustus 1908 trad Simon in het huwelijk met Janna Maria van den Berg (1884 - 1959), dochter van de welgestelde Hartog van den Berg, die een manufacturenhandel dreef aan de Westhavenplaats (tegenover de Visbank in Vlaardingen). Janna was, 24 jaar oud, een "grande dame", die het klappen van de zweep van het ondernemerschap van huis uit kende. De getuigenissen over haar lopen uiteen van: Ze voelde zich heel wat tot niet van hoogmoed 148

Scyedam | 2003 | | pagina 4