Maar het is Simon en Janna Bijl er veel aan gelegen hun zelfstandigheid te behouden Terwijl Simon met de hoge heren in Slikkerveer in onderhandeling is, belt Janna hem gauw even door: Die grote order van De Schelde is zojuist per telegram binnengekomen. Ze besefte dat dit nieuws zijn uitwerking in de besprekingen niet zou missen. Niet alleen stond Janna achter haar man, ze was (zeker voor die tijd) zeer geëmancipeerd, zakelijk én diplo matiek. De Afrol in Vlaardingen was inmiddels een te krappe behuizing geworden en in 1922 ver huist de fabriek naar de Buitenhavenweg 92 te Schiedam. Bijl en Manneken besluiten "Slikkerveer" over te nemen. Bij acte van 9 augustus 1922 wordt de Naamloze Vennootschap Fabriek van Machinaal Breeuwwerk voorheen Joh. Smit opgericht. Aandeelhouders zijn: De Fabriek van Klinknagels te Slikkerveer, de heer Johannes Jan Smit jr., de heer Hendrik Jacobus Diepenveen (van het latere Oving, Diepenveen Struycken, ODS), N.V. Metaalmaatschappij S.A. Vies en Zonen te Rotterdam, de heer Abraham Vies te Rotterdam en de heren Simon Bijl en Comelis Manneken. Simon Bijl wordt algemeen directeur. Om in het buitenland herkenbaar te kunnen opereren wordt in een later stadium de handelsnaam N. V. Dutch Oakum Works toegevoegd. De Breeuwwerkfabriek zal slechts zeven jaar aan de Buitenhavenweg gehuisvest zijn. Op dinsdag 22 oktober 1929 wordt de fabriek door een grote uitslaande brand volledig in de as gelegd. De Schiedamsche Courant van 23 oktober meldt: "Gisteravond om circa 7 uur is brand uitgebroken in de N. V. Breeuwwerkfabriek v. h. J. Smit aan den Buitenhavenweg nr. 29, die in V/2 uur tijds geheel uitbrandde. De com mandant van de brandweer, ir H.B.J. Aikema kon van zijn woning uit, aan de Tuinlaan, 150 Groepsfoto van het personeel van de Buitenhavenweg.

Scyedam | 2003 | | pagina 6