Het pand Lange Haven 127 Westmolenstraat 2 Reeds in 1635 wordt dit huis Het Wapen van Holland genoemd en door de erfgenamen van Maertge Jaspers van Walendal verkocht aan Matthijs Gerritsz van Gelder. Even raak ik het spoor bijster. Het wordt ook moeilijker omdat er geen verpondingsboeken zijn van 1625 tot 1653, maar het Wapen van Holland duikt weer op in 1653 als huis en erve met een tuin daarachter, zijnde een herberg vanouds genaamd Het Wapen van Holland staande en gelegen op de Haven. Het Wapen van Holland gaat tot 1806 nog wel 10 keer in andere handen over en in dat jaar is de heer Christoffel Rokke eigenaar en "castelein". De herberg is dan inmiddels een koffiehuis geworden en wij weten nu dan ook waarom dit gedeelte van de Westmolenstraat soms ook wordt aangeduid met de Westmolenstraat 10, 8, 6, 4. De drie woonhuizen Koffiehuyssteeg. In een van de vele ingekeken werden gebouwd in 1888 en gesloopt in 2002. boeken las ik het volgende: (Foto:A.Gordijn, 1976) 1812: Christoffel Rokke, kastelein in het koffiehuis Het Wapen van Holland op de Haven, ligt ziek te bed doch zijn verstand en memorie volkomen machtig. Zijn enige erfge naam is zijn vrouw Johanna Adriana van Eerden. 1816 Johanna Adriana van Eerden, wed. van Christoffel Rokke en "coffiehoudster" ver huurt het koffiehuis aan Adolf Kropmans. De heer Van der Drift, die het pand in 1873 in zijn bezit heeft (en bovendien eigenaar is van een branderij in de Westmolenstraat die staat op de plaats van de in 2002 afgebroken Catharinaschool (nr.20) naast voormalig wasserij Edelweiss) laat hier in dat jaar een nieuw huis bouwen, het huidige Produktschap voor Gedistilleerde Dranken (in 1938 vragen de gebrs. Huyskes vergunning om het pand te verbouwen tot woonhuis en tandheelkundige kliniek). De bouwtekeningen uit 1873 laten de voordeur aan de Lange Haven-kant zien, maar waarschijnlijk is dit huis nooit zo gebouwd en heeft de deur altijd in de Westmolenstraat gezeten, wat het probleem oplevert dat dit pand soms wordt aangegeven als Westmolenstraat 2, dan weer als Lange Haven 127. Achter het koffiehuis, het eerste pand in de Westmolenstraat, stond in de 17e eeuw een huis. Later wordt dit ook de tuin van het hoekpand genoemd. In 1806 wordt deze tuin door de heer A.J. de Mooraaz, hij woont zelf in het pand Lange Haven 129, als een stalling en erve verkocht. De heer Rokke wordt genoemd als bewoner van het pand aan de oostzijde van het verkochte. Deze stalling staat dan waarschijnlijk in de tuin van de voormalige herberg. 17

Scyedam | 2004 | | pagina 17