Nr. 2 - soms als nr. 4 aangeduid Het volgende pand is de kuiperij van Heyligers, soms Westmolenstraat 2, soms genummerd 4. Al in 1690 is er sprake van een huis met kuiperswinkel van Jan Jansse van Bree, die huis en kuiperswinkel van zijn vader erft. De kuiperij van de heer Heyligers staat er nog, maar zal niet de kuiperij van Van Bree zijn uit 1690. In 1901 werd de kuiperij van Heyligers ver bouwd tot een tabakskerverij. Van oorsprong is de gevel symmetrisch, deur in het midden, links en rechts een raam. In 1921 zit de voordeur links van de 2 grote deuren. Nu zit de deur rechts van de twee grote deuren. Nr. 6 Het huis links hiervan, een woonhuis door de heer Heyligers bewoond, wordt in 1855 uitge broken volgens een schetstekening, die ik niet gevonden heb, en op hoogte gebracht zoals 'het pand twee jaar geleden gebouwd'. Welk pand twee jaar geleden gebouwd is begrijp ik niet. Is dit het woonhuis of de kuiperij die hiermee bedoeld wordt? Het woonhuis had na deze ingreep links en rechts een voordeur en twee ramen in het midden (deze twee ramen zijn later vervangen door dubbele deuren). De rechter deur was een poort die leidde naar bergplaatsen achter het huis en naar een kantoor dat achter de kuiperij stond. De linker deur ging naar de woning erboven. Het huis is in 2002 afgebroken en de heer Van Velzen c.s. bouwen op deze plaats op het perceel van twee voormalige pakhuizen (zie hierna) een nieuw woonhuis met bedrijfsruimte. Nrs. 8 en 10 Links van dit huis stonden pakhuizen, horend bij de branderij op de hoek van de Westmolenstraat en Elzensteeg. Dit perceel is al in kaart gebracht bij de restauratie van de voormalige branderij. Ik heb daar dankbaar gebruik van gemaakt. In 1663 stond op de plaats van de pakhuizen nog een paardenstalling. In 1685 kocht de toenmalige eigenaar van het pand op de hoek, Jacob Pietersz Soetentijt, het stuk grond achter de branderij aan de Westmolenstraat (waar later de pakhuizen gebouwd werden). Het perceel hoort dan nog bij het perceel aan de Korte Haven, strekkende van de Korte Haven tot achter aan de Westmolenstraat. In de loop van de 18e eeuw worden hier de pakhuizen gebouwd. In 1888 bouwt M. Kranen op deze plaats twee dubbele woonhuizen. De beide woonhuizen zijn in 2002 gesloopt. Het perceel vormt nu met het afgebroken woonhuis op nr.6, hierboven beschreven, de nieuwbouw van Van Velzen. Nr. 12 Stichting Restauratie Werkplaats Verder naar het pand op de hoek, de huidige Restauratie Werkplaats van Rob Batenburg. In 1663 is er sprake van een huys, erve en schuyer, in 1704 wordt het een bouwhuys genoemd met een koeiestal. In 1727 koopt de heer J.H. van Bulderen het pand en in 1767 is het een branderij en pakhuis (later twee pakhuizen, staande aan de Westmolenstraat). Of de branderij tussen 1727 en 1767 nieuw gebouwd is of dat het bouwhuys is omgebouwd, is mij niet bekend. Het pand komt in handen van Pigeaud en wordt in 1875 een stoombran- derij. In 1890 wordt het pand gebruikt door de distillateur A. Bitter. Vanaf 1970 zit er een autosloperij (Pijnen) in. Uiteindelijk staat het pand leeg. In 1989 wordt dit pand het onderkomen van de Stichting Restauratie Werkplaats. De hierop volgende restauratie wordt in 2002 voltooid. 18

Scyedam | 2004 | | pagina 18