Westmolenstraat 12/Elzensteeg 2, voormalig pakhuis/branderij, gebouwd 18e eeuw. (Foto: R. W. Poels, 2001) (Gelezen bij de ingekomen stukken B&W.:) In 1857 wordt voorgesteld een slagboom te plaatsen voor het smalle gedeelte van de Westmolenstraat, de sleutel zou dan gehaald moeten worden bij de heer Bouwman. Oorzaak van deze aetie is waarschijnlijk de heer Van der Drift die met zijn rijtuig via de Elzensteeg naar links de steeg in wilde. Dit stuitte op verzet! (Of de slagboom er ooit gekomen is?) De noordkant van de Westmolenstraat heeft lang bij de percelen aan de Korte Haven ge hoord. Aan het einde van de 17 eeuw stonden aan deze kant van de Westmolenstraat behalve de Rosmolen slechts een huis of zes tot aan de Lange Haven. (Daarbij niet gerekend het pand dat nu Restauratiewerkplaats (Elzensteeg) is en het hoekhuis aan de Lange Haven (Het Wapen van Holland); deze huizen stonden respectievelijk in de Elzensteeg en aan de Lange Haven.) Verder met het gedeelte tussen de Elzensteeg en de Westvest. Nr. 16 en 18 Edelweiss Het pand Westmolenstraat 16, op de andere hoek van de Elzensteeg hoorde wel bij de Westmolenstraat omdat de ingang aan deze straat lag. Op de kaart van 1632 ontwaar ik op deze plaats een huis. De eerste naam kom ik pas tegen in 1734: De heer Jan van der Beek heeft hier een pakhuis met zolders. Adrianus Knappert heeft het in zijn bezit in 1794. De eerste aanduiding dat het hier om een branderij gaat vind ik in 1860: branderij van Jacob Tak, maar ik denk dat deze branderij rond 1800 gebouwd is. Tak heeft dan niet alleen het 19

Scyedam | 2004 | | pagina 19