Nr. 20 Catharinaschool Westmolenstraat nr. 20 is in 1880 in handen van de heer Van der Drift. Hij wil in de branderijen die er nu op deze percelen staan, gekocht van de heer L.W.C. Walraven en ruim 70 jaar bestaan hebbende, zijn waterpompen door stoom in werking brengen. De panden van Walraven hoorden bij de Korte Haven, maar na de uit- Westmolenstraat in de zomer van 1976. breiding van de rechter branderij Foto: Hogerwerf/Havenloods) tot aan de Westmolenstraat, horen deze panden bij de West molenstraat. In 1904 wil de heer M. Duyvis de muur van Westmolenstraat nr. 20 vervangen door een ijzeren hek. Van de twee oorspronkelijke branderijen die hier gestaan hebben is alleen de rechter uitgebouwd. Ik neem aan dat deze muur stond voor de linker branderij, die een open plaats voor de branderij had, welke gebruikt werd als kolenbergplaats. In 1909 worden deze branderijen (fabrieksgebouwen genoemd) afgebroken en komt hier een schoolgebouw te staan, de latere Sint Catharinaschool. Op de kaart zie ik op de speelplaats een muurtje met daarachter de toiletten. Er waren toen dus nog geen toiletten in het school gebouw maar buiten op de speelplaats. In 2002 werd dit schoolgebouw afgebroken. Er zullen hier woningen gebouwd worden. hoekpand, maar ook het pand ernaast (nr. 18), in zijn bezit. Dit pand blijkt in 1918 een pand met alleen begane grond te zijn. In dat jaar vraagt de eigenaar, de heer Vredebregt vergunning om er een verdieping op te zetten. Het pand heeft op de begane grond een dubbele deur met rechts een voordeur en links een klein raam. Na de verbouwing ziet het pand er modern uit. In 1927 wil G.A. de Winter het fabriekspand ver bouwen tot wasserij (wasserij Edelweiss). De voorgevel van nr. 16 verandert dan van brande rijgevel in een moderne gevel. 20

Scyedam | 2004 | | pagina 20