gesteld. Deze brug was van goede kwaliteit, maar had evenmin het eeuwige leven. De brug bleek omstreeks 1930 na de bouw van de nieuwe Koemarktbrug te smal te zijn voor het sterk toegenomen verkeer. Auto's konden elkaar op de brug niet passeren, en er was tijdens het spitsuur een agent nodig om het verkeer te regelen. Geldgebrek verhinderde vervanging tot dat in 1935 het Werkfonds, dat de werkloosheid moest bestrijden, de gemeente het ben odigde geld renteloos leende. Daardoor werd het mogelijk een brug met royale afmetingen te bouwen en een deel van de Nieuwe Haven te dempen voor de aanleg van een verkeer splein naast de brug. Hoewel de Nieuwe Haven een doodlopend vaarwater is en er weinig schepen de Oranjebrug passeerden, was het niet mogelijk om een vaste brug te bouwen. Er was echter geen bezwaar tegen om de doorvaarthoogte in geopende stand te beperken tot ruim 6 meter. Daarom werd een hefbrug gebouwd. Een voordeel ten opzichte van een bas- culebrug was dat de kelders veel kleiner en minder diep konden zijn. De vier heftorens hebben een dragende betonconstuctie, die omringd is door een muur van baksteen. Op 13 maart 1939 werd de brug na een bouwtijd van ruim twee jaar in gebruik gesteld. De capaciteit van de brug is ook nu nog voldoende en de brug is sinds de bouw niet ingrijpend gewijzigd. De op de volgende pagina 's afgedrukte gedeelten uit verslagen en kranten zijn uit een door ir. H. Rienks verzameld overzicht. De eerste Oranjebrug (1858 1885). Ontwerp: P. Schotten. Uitvoering: Onderbouw en vaste overspanningen W. Sonneveld voor f32500 Ophaalbrug (ijzer): G. Beumers en F.Lemm te Kralingen voor 3690 samen met de identieke Koemarktbrug. 24

Scyedam | 2004 | | pagina 24