DE EERSTE BRUG IN DE RAADSVERSLAGEN In 1857 heeft de gemeentearchitect een plan ingediend voor een brug over de Nieuwe Haven. Een groot nadeel is, dat de Nieuwe Haven tijdelijk afgedamd zou moeten worden terwijl deze haven juist zo'n belangrijke rol speelde bij het spuien. Bovendien had een nog onbekende deskundige een beter plan ingediend, waarbij afdamming niet nodig was. Het raadslid J. Lechner begreep dat dit pijnlijk was voor de gemeentearchitect P. Scholten en verzocht de Raadsvergadering achter gesloten deuren te houden. Gemeenteraad Geheime notulen 1 september 1857: "De heer Lechner heeft daarop zijn meening ontwikkeld, dat in het ten deze door Burgemeester en Wethouders gedane voorstel, daarhene strekkende van de beide ingekomen plannen tot daarstelling van de ijzeren ophaalbrug over de Nieuwe Haven, waarvan het eene van den Gemeente architect, het andere van een onbekend deskundige afkomstig is, ten fine van beoordeeling te stellen in handen van een derde deskundige, voor den Architect iets grievends is gelegen. Hij acht dat voorstel bovendien minder doelmatig omdat het natuurlijk te voorzien is, dat de interoepen derde deskundige, welke ook, den Architect zal handhaven en welligt tegen het belang der gemeente in, aan diens werk de voorkeur boven dat van den ongenoemden deskundige zal geven. De aanmerkingen van den Architect op het werk van Een heel oude foto van de Oranjebrug gedateerd 30-5-1874. De molen op de achtergrond is "de Hoop Lange Nieuwstraat Plantage (Foto uit Scyedam 2e jaargang, aug. 1976) 25

Scyedam | 2004 | | pagina 25