dien deskundige hebben hem niet bevredigddaarin komt veel voor dat niet ter zake afdoende is; er worden daarbij vele vragen gedaan doch weinig positiefs gezegd. Later is door den Architect gerapporteerddat hetzelfde plan met goed gevolg te Rotterdam is uit gevoerd, hetgeen dus voor de mogelijkheid der uitvoering alleszins pleit. Er komt een onafhankelijk advies van C. Oudshoorn, civiel ingenieur te Haarlem. Deze vindt het plan van de "de onbekende" een beter plan. 18 december 1857, gedeelte Raadsnotulen: besloten zich te vereenigen met het plan no 7, zijnde dat van den deskundige die voors hands heeft verlangd onbekend te blijven, met verzoek aan Burgemeester en Wethouders om hiervan aan den Gemeente architect kennis te geven en aan deze op te dragen om binnen een bepaalde tijd naar dit plan, een bestek en teekening te vervaardigen, behoudens die geringe wijzigingen in het plan, als onder de bewerking zullen blijken nuttig en noodzake lijk te zijn. De gemeentearchitect werkt het plan van de "onbekende uit, maar ontdekt dat er zeker nog "fl. 18.000 zoude gevorderd worden", waarop aanvankelijk niet schijnt gerekend te zijn. B&W. schrikken hier zo van, dat de gemeentearchitect opdracht krijgt een veel eenvoudiger ontwerp dan de twee voorgaanden te maken zonder dat afdamming nodig is. Zo werd P. Scholten toch nog de ontwerper van de brug! Al in 1885 was de brug aan vervanging toe. Misschien was de brug uit 1857 toch iets te een voudig geweest! Uit het jaarverslag gemeente 1885: "De ijzeren ophaalbrug over de Nieuwe Haven, bij de Oranjestraat, die reeds sedeit geruimen tijd in zeer slechten toestand verkeerde, werd, in gevolge raadsbesluit van 7 April 1885 vervangen door een ijzeren horizontale draaibrug op gemetselden middenpijler en met gemetselde landhoofden. Het leveren en stellen van die brug werd den 7 Mei in het open baar aanbesteed en toegewezen aan de laagste inschrijver, de firma Penn Bauduin, ijzer fabrikanten te Dordrecht, voor de som van 34090.-. Den 24 December werd de brug voor het algemeen verkeer opengesteld. Zoowel om hare constructie als siet lijken bouw, maakt zij, met het daartegenover staande statige kerkgebouw en de omliggende fraaije panden, dat gedeelte der stad tot een harer schoonste punten. 26

Scyedam | 2004 | | pagina 26