striële doeleinden in gebruik. Bij de Warande begon het weiland, dat zich uitstrekte tot den Vlaardingerdijk en de gorzen langs de rivier. De hulp-voetbrug Om de voetgangers te gerieven, was tegenover de Schoolstraat over de Nieuwe Haven een loopbruggetje gemaakt met daarin een verrolbaar stuk om de schepen te kunnen laten passeeren. Zij, die gebruik van de brug maakten, bereikten via den tuin van het hoofd der school van het Blauwhuis en de gang, die nu nog langs het gymnasium loopt, de Lange Nieuwstraat. Voertuigen, die van het centrum der stad naar de overzijde van de Nieuwe Haven moesten, dienden om te rijden! De bouw van de brug Practisch werd de geheele voorbereiding van den bouw der brug aan den heer Bubberman overgelaten. Een enkelen keer werd met den chef over het groote werk gepraat. "Palen van 12 m. zijn lang genoeg" meende deze, toen men het eens over de fundatie van de pijler had. De heer Bubberman antwoordde: "Dat kan ik zóó niet zien! We zullen eerst eens een proef- paal moeten slaan!" En toen dat gebeurd was, werd vastgesteld dat de palen 22 m. lang zouden moeten zijn! Die lengte is in de halve eeuw, dat de brug in gebruik is geweest, gebleken de juiste te zijn geweest, want de pijler stond nog hecht en stevig op zijn pootjes toen hij het vorig jaar verwijderd moest worden. Voor nog geen f40.000 werd de geheele onderbouw, met landhoofden incluis, aanbesteed. De brug zelf werd geleverd door Penn en Bauduin te Dordrecht. Omdat de opzichter van 28 De tweede Oranjebrug draaibrug

Scyedam | 2004 | | pagina 28