Gemeentewerken nog wat meer te doen had, dan alleen toezicht te houden op den bouw, werd als vertegenwoordiger van de opdrachtgeefster bij het maken van de brug aangewezen de timmerman Kees Huijsman.Een klein jaar is er aan de brug gebouwd; toen is zij, zonder eenige officieele plechtigheid, in gebruik genomen. Men was toen zóó wars van vormelijkheden, dat men het blijkbaar ook niet noodig oordeelde den ontwerper van de brug één woord van waardeering te moeten doen toekomen. Daartegenover stond echter, dat er ook geen critiek werd geoefend. Eén aanmerking kan de heer Bubberman zich echter herinneren. Elet gemeenteraadslid, de heer J.B. Nolet, die tijdens den bouw van de brug in het huis woonde, nu eigendom van mevr. de wed. Dirkzwaqer-Sonneveld, kwam bijna eiken dag kijken naar het werk, dat vlak bij zijn woning tot stand kwam. En toen hij eens de teekening bestudeerde zei hij: "Bubberman, je moet voortaan pijler met een lange ij schrijven". Op de teekening stond n.l. peiler! Een halve eeuw heeft de Oranjebrug dienst gedaan. De weilanden achter de Warande zijn vol gebouwd; de moloch van het verkeer stelde zijn eischen en wat eens een hypermoderne brug was, was na 50 jaar een steen des aanstoots geworden. Waarmee het betrekkelijke aller dingen opnieuw is aangetoond! 29 De draaibrug. Tenzij anders vermeld zijn de foto 's van het legaat Aikema, aanwezig in het gemeente archief. Ir. H.B.J. Aikema was van 1920 - 1939 ingenieur en van 1939 - 1953 directeur van gemeen tewerken. Hij ontwierp de laatste Oranjebrug.

Scyedam | 2004 | | pagina 29