HET TRANSPORT VAN DE BRUG Uit de Schiedamsche Courant van 18 november 1938: "De nieuwe Oranjebrug. Een mooi stuk werk. Gisteren had het transport van de nieuwe Oranjebrug vertraging door de mist, die de bokken van De Wits Bergingsbedrijf belette tijdig in de Wilhelminahaven voor den wal te zijn van de N.V Swarttouw's Machinefabriek en Constructiewerkplaats, alwaar deze brug geconstrueerd is. Toch zag men in de namiddag nog kans het gevaarte op een elevatorbak te plaatsen, zoodat hedenochtend het eigenlijk transport naar de Nieuwe Haven aanving. Om tien uur maakten de sleepbooten van De Wit vast; het waren de Merel en de Amazone, terwijl nog een tweetal lichters met bemanning en ballast het transport vergezelden om eventueel assistentie te verleenen. Onder groote belang stelling vanaf den wal, draaide te ongeveer half elf de sleep langzaam de Voorhaven in. Aan de Buitensluis hadden inmiddels enkele branders van Gemeentewerken enkele brugleunin gen van de sluisdeuren weggebrand, daar de berekening zoo was dat de brug voor een gedeelte over den wal moest schuiven. Het was goed gezien, want op het nippertje schoof het gevaarte, na schutting rustig door de sluis de Buitenhaven binnen. Het eerste obstacle was met succes genomen. Het publiek bewoog zich snel naar de Varkenssluis aan 34 Laden van de Oranjebrug op de ponton. De staalconstructie werd gebouwd door de N. V. Corn. Swarttouw's Constructiewerkplaatsen en Machinefabriek. Dit bedrijf werd in 1912 opgericht door het gelijknamige stuwadoorsbedrijf in Rotterdam. In eerste instantie voor reparatie en onderhoud van de technische installaties van het moederbedrijf. Maar al na korte tijd ging men ook voor der den werken. Bekend werden bruggen en opslagtanks voor olie. Het bedrijf aan de Wilhelminahaven heeft tot ca. 1970 bestaan.

Scyedam | 2004 | | pagina 34