GESCHIEDENIS VAN DE WESTMOLENSTRAAT Een rondje van Westvest naar Lange Haven en weer terug. Trees van Rutte Met veel plezier ben ik bezig met het in kaart brengen van de geschiedenis van de Westmolenstraat. De voorbereidingen voor de restauratie van het pand op nummer 33 gaven de aanzet. Er valt nog veel te onderzoeken en op het archief zal men mij nog lang moeten tolereren. Wat mij betreft is het onderzoek naar deze geschiedenis nog niet compleet. Onderstaand is een deel van het onderzoek weergegeven, maar het zou voor veel lezers al te gedetailleerd kunnen zijn. Ik kan dat niet goed beoordelen omdat ik er zelf tot over mijn oren in zit. Ik hoop dat de combinatie van verhaal en plattegrond een helder beeld geeft van het gebied en de bebouwing daarvan in de loop der jaren. De geschiedenis van de Westmolenstraat begint in 1580 met de uitgifte van grond aan de Korte Haven en met de bouw van de Westmolen. De erven van de bebouwing aan de zuidzijde van de Korte Haven liepen tot aan de noord zijde van de Westmolenstraat, ook wel genoemd: Molestraat, Molesteeg, Molepad, Koffiehuyssteeg en Koffiemolensteeg. (De steeg is meer het gedeelte lopend van de Lange Haven tot de Elzensteeg.) De Westmolen De Westmolen stond op de Vest aan het einde van de Westmolenstraat en is in 1580 gebouwd als houten standerdmolen. In 1606 was Frans Dircksz de molenaar. In 1617 werd de molen verkocht aan Bouwen Cornelisz. Deze bouwde in 1611 ook een rosmolen op de hoek van de Westmolenstraat en Westvest aan de noordzijde. Ik heb medelijden met de paarden die in de rosmolen de hele dag rondjes moesten lopen. De Westmolen bleef lang in handen van Bouwen Cornelisz en zijn familie. Pas rond 1724 wordt de molen door Jan Bouwensz Corpershoek (die naam heeft de familie intussen aangenomen) verkocht aan Goris van Wagten. Dat het malen de molenaars geen windeieren legde blijkt uit het feit dat de familie Corpershoek aan het eind van de 17e- en het begin van de 18e eeuw diverse huizen bezit in de Westmolenstraat. Na 1733 is de molen niet meer van één persoon, maar van meerdere en in de hoogtijdagen van de branderijen wordt gesproken over "1/26 deel" in de molens. De Westmolen wordt in 1709 vervangen door een stenen molen, die weer wordt afgebroken in 1869. In plaats daarvan wordt in 1869 de stoomkorenmolen De West gebouwd aan de Westvest. Deze werd gesloopt in 1982. Bebouwing en Bansloot Op de kaart van J.de Gheyn uit 1598 staan al aardig wat huisjes aan de Westmolenstraat. Aan de noordzijde (vanaf de rosmolen - gebouwd in 1611 - tot aan de Elzensteeg) staan maar drie panden die alle horen bij de percelen aan de Korte Haven. Vanaf de Elzensteeg tot aan de 4

Scyedam | 2004 | | pagina 4