SCHEEPSHELLINGEN LANGS DE NIEUWE MAAS Ser Louis De rivier de Merwe (pas veel later de Maas en nog weer later de Nieuwe Maas genoemd, in dit artikel houden we het bij de laatste naam) was bij het ontstaan van Schiedam al een belangrijk vaarwater, namelijk voor de haringvissers die via deze rivier toegang tot de zee hadden. Ook later was de Nieuwe Maas van grote betekenis voor de stad, namelijk voor de schepen die graan en steenkool aanvoerden voor de honderden mouterijen die Schiedam vanaf het einde van de zeventiende eeuw bin nen de stadswallen had. Er ontstond echter een probleem toen de steeds groter wordende schepen meer en meer last kregen van de verzanding van de riviermond en vanuit Schiedam tenslotte alleen via een grote omweg de zee konden bereiken en andersom. Dat veranderde pas aan het eind van in de 19e eeuw toen de Nieuwe Maas een korte en open verbinding met de zee kreeg na de doorgraving van de Maas bij Hoek van Holland, een initi atief van Pieter Caland 1826-1902), die overi gens een oud plan uit 1731 van Nicolaas Samuelsz.Cruqius nieuw leven inblies. Vóór de uitvoering van Calands plan was er door Schiedammers echter al een belangrijke sprong gemaakt naar beter gebruik van de mogelijkheden die de rivier bood. We schrijven dan 1835 en het ging slecht met de belangrijkste tak van broodwinning voor de vele arbei ders in de moutwijnindustrie van Schiedam. De Nijverheid De redding kwam toen scheepswerf De Nijverheid werd opgericht en gevestigd op een ter rein, direct aan de Nieuwe Maas gelegen, in die tijd bekend als Galgoord. Het was een ini tiatief van de kort daarvoor opgerichte Schiedamse Scheepsreederij waarin enige honderden Schiedammers geld hadden gestoken door daarvan één of meer aandelen te kopen. Jan Loopuyt De belangrijkste mannen van de nieuwe onderneming waren de burgemeester van Schiedam Jan Loopuyt (1761-1846) als president en Hendrik Willem Roelants (1796-1880) als uitvoerend directeur. De Nijverheid bouwde in de jaren 1836 tot en met 1875 gemiddeld meer dan één schip per jaar. Het eerste was een fregat van ruim 800 ton dat de toepasselijke 50 Pieter Caland (1826-1902)

Scyedam | 2004 | | pagina 10