Ji Die vestiging in Schiedam ging overigens niet van een leien dakje. De gemeenteraad van Schiedam vonden het bod van Smulders voor de grondprijs van 1,50 gulden per m2 veel te laag met uitzondering van raadslid M.C.M. de Groot. Die verwachtte gunstige gevolgen voor Schiedam, hoewel ook hij de prijs laag vond. Hij wees de raad op afnemende werk loosheid, loonsverbetering voor de arbeiders met gunstig gevolg voor de middenstand, hogere rijksuitkering voor de stad en opleving "van de algemene geest hier ter stede, een opwekking die verheffend zal werken". De Groot won het pleit en in juli 1905 werd de scheepswerf A.F. Smulders (later de N.V. Werf Gusto v/h A.F. Smulders, kortweg Gusto) geopend. Bood het aanvankelijk alleen arbeiders van buiten de stad werk, langzamerhand nam het bedrijf steeds meer arbeiders uit Schiedam in dienst die, niet onbelangrijk, ook huisvesting kregen. Van de huidige woonwijk de Gorzen, ligt de oorsprong voor een belan grijk deel bij de Gusto. Eind jaren twintig van de vorige eeuw begon echter een crisis die de gehele westerse wereld trof. Gusto overleefde en verwierf daarna wereldfaam, mede dankzij de plek waar het bedrijf gevestigd was, met de bouw van speciale vaartuigen zoals tinbaggermolens, grote hopperzuigers en, na de Tweede Wereldoorlog - inmiddels deel uitmakend van de Industriële Handelscombinatie (IHC) - zeewaardige booreilanden, werkei- landen en speciale, computergestuurde schepen met meerdere schroeven die schi jnbaar moeiteloos op dezelfde plek op zee stil konden liggen zonder ankers te gebruiken. De sluiting van de werf in 1978 als gevolg van slechte economische omstandigheden, was daarom een grote slag voor de arbeiders en Schiedam. Gelukkig is er van het bedrijf dat eertijds zoveel Schiedammers en anderen van werk voorzag, een gelijknamig ingenieursbureau overgebleven dat, veel min der zichtbaar maar nog steeds vanuit Schiedam, belangrijke opdrachten van over de gehele wereld krijgt. De oorsprong hiervan ligt ook aan de Nieuwe Maas! Van Kui Van de Ree A Overigens lag er nóg een bedrijf aan de Nieuwe M$as. De ondernemers Van Kul Van de Ree hadden in 1918 vergunning gekregen om op de plaats waar nu de Merwehaven in Rotterdam ligt (oorspronkelijk Schiedams gebied) een scheepswerf onder de naam De Maasdijk te vestigen. Het bedrijf bouwde een drietal schepen voor Van Nievelt Goudriaan, compleet met de voortstuwingsinstallaties. Maar het duurde niet lang, in 1922 ging het failliet. /f^J. De Nieuwe Waterweg 4 Verder naar de monding van de Nieuwe Maas, komen we bij scheepswerf "De Nieuwe Waterweg". Dit bedrijf startte in 1914, in het beginjaar van de Eerste Wereldoorlog, op ini tiatief van de "Fumess Scheepvaart Maatschappij" uit Rotterdam. Het was aanvankelijk een stevige concurrent van de aan de overzijde van de Nieuwe Maas gelegen Rotterdamsche Een tinbaggermolen bij de Gusto gebouwd 53

Scyedam | 2004 | | pagina 13