DE SCHIEDAMSE WERVEN "DE HOOP" Wim Snikkers Er zijn in Schiedam en Kethel aan de "binnenwateren" enkele kleine werven geweest. Allemaal verdwenen, op één na: "De Hoop" op de uiterste grens van Schiedam en vroeger Kethel, tegenover Overschie. Er was nog een "De Hoop": aan de Lange Nieuwstraat Nieuwe Haven, maar dit was een heel ander bedrijf. Een kleine werf met een lange historie Rond 1780 koopt Comelis Frater, telg uit een geslacht van vooraanstaande scheepsbouwers, scheepswerf "De Hoop" aan de Zalmhaven te Rotterdam. Hij bouwt in 1825 de eerste red dingsboot voor de Zuid-Hollandsche maatschappij. A. van Hoboken, de grootste Rotterdamse reder, bestelt bij hem. In 1826 lopen kort na elkaar twee schepen van de helling. Het brikschip "Rottestroom" (370 ton) op 29 november en het fregat "Stad Rotterdam" (650 ton) op 13 december. Dus vermoedelijk was de Frater-werf groot. Of had hij twee werven? Een niet zo gekke gedachte. Want in de familie Frater Smid (waarover later) is nog altijd een wandbord met een afbeelding met het karakteristieke kerkje van Overschie, rechts en een scheefgetrokken zeilschip, waarvan de bodem wordt schoonge maakt. Op de achterzijde van dit bord staat "Comelis Frater". In het kantoor van werf "De Hoop" in Kethel tegenover Overschie hangt (of hing) dezelfde afbeelding als op het wand bord! 57 Een heel oude prent (1675) met links, op Kethels gebied een werf en rechts Overschie. Er bestaan van dit tafereel meer kopieën, met minimale afwijkingen. Op een wandbord, in het bezit van de familie Frater Smid, komt deze afbeelding ook voor. (Collectie: Museum Oud Overschie)

Scyedam | 2004 | | pagina 17