De oprichter Comelis Frater wordt opgevolgd door zijn zoon Hendrik, die in 1819, hij is dan 55 jaar, met een 35 jaar jongere vrouw trouwt. Er komen veel kinderen, maar in 1893 is er nog maar één in leven, Antonia Christiana, die alle familiebezittingen erft. Nu was er in Groningen op 1 mei 1863 een kind, Everhardus, geboren. Als zijn moeder 3 maanden later met de bakkersknecht Jacob Smid trouwt, krijgt het kind de achternaam Smid. Everhardus Smid, die stoker was, trouwt en krijgt twee kinderen. Hoe, dat weten we niet, maar Everhardus komt in contact met de zeer vermogende Antonia Frater, die dan ongeveer 74 jaar is. Samen kopen zij de kapitale villa "Buitenlust" in Hillegersberg. Het hele gezin Smid trekt daar in. Om de naam Frater te laten voortleven wordt de naam van het gezin Smid veranderd in Frater Smid. In 1899 overlijdt "mejuffrouw Antonia Frater en de voormalige eenvoudige stoker Smid erft als Frater Smid de zeer aanzienlijke roerende en onroerende goederen. De familie Frater Smid verlaat na korte tijd villa Buitenlust en keert terug naar het noorden. Daar wordt in Delfzijl een groot bedrijf opgezet in exploitatie van en handel in sleepboten en andere schepen. Later werd meer in vissersschepen gedaan vanuit IJmuiden. Tot 1951 heeft de rederij bestaan. Het begin van de werf blijft duister. Het is de vraag of er continu bedrijvigheid op de lokatie is geweest. Wij komen de naam Arie Vogelezang tegen. Omstreeks 1900 beveelt P. van der Kruit, Mr. Scheepmaker, zich minzaam aan. Hij bouwt in hout en ijzer. In 1923 neemt de heer Klein Hesseling het bedrijf van zijn schoonvader, P van Kampen, over. Om de mogelijkheden te vergroten beschikt het bedrijf sinds juni 1959 over een dwarshelling, waar schepen tot 65 meter kunnen worden drooggezet. Verder is er een hellingloods en een overdekte (reparatie-) langshelling. In augustus 1978 kwam er een 140 tons pneumatisch dok. Eind 1979 werd scheepswerf "De Hoop" te Hardinxveld- Giessendam overgenomen. Er zijn in Nederland veel werven met de naam "De Hoop"! Het bedrijf, dat veel kleine tankers en bunkerboten bouwt behoort nu al een tijd bij Damen, het bedrijf dat binnen en buiten Nederland veel werven bezit. 58

Scyedam | 2004 | | pagina 18