13 september 1962 H.M. Koningin Juliana bezoekt de scheepswerf Wilton-Fijenoord Tijdens het officieel bezoek aan Schiedam in 1962 wordt aan Koningin Juliana de stad in al z'n facetten getoond door middel van een optocht die langs een tribune aan het Emmaplein voorbijtrekt. Een spectaculaire wagen is die met een zeer groot model van het zeventiende eeuwse schip De Vogel Struys, gemaakt door de Bedrijfsschool van de werf Wilton-Fijenoord. Een schip dat in 1653 tijdens een zeeslag met de Engelsen ten onderging. Later op de middag brengt de Koningin, in gezelschap van het Schiedamse gemeentebestuur, een bezoek aan eerder genoemde scheepswerf (Foto: WF) 21 juni 1966 Prins Bernhard stelt op de werf Wilton-Fijenoord Dok 8 in gebruik Op 21 juni 1966 om 11.00 uur arriveert Z.K.FL Prins Bemhard op de hem geheel eigen wijze, n.l. door de lucht, in dit geval per helicopter. Hij is overigens niet de enige die met een dergelijk vervoermiddel komt. Ook de Commandant Zeemacht Nederland, Vice- Admiraal L.E.H. Reser, en de Chef Luchtmachtstaf, Luitenant-Generaal A.B. Wolff, komen elk met zo'n wentelwiek. Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden wordt bij aankomst begroet door de burgemeester H. Roelfsema van Schiedam, de commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz en door directie en commissarissen van de werf. Doel van het bezoek is de officiële ingebruikneming van een nieuw zeer groot dok, met een capaciteit voor schepen tot 150.000 ton. Prins Bemhard stelt het dok in bedrijf door met een druk op de knop de schuiven te openen die het water doorlaten dat het dok in snel tempo zou vullen. In nauwelijks vijftig minuten is het driehonderd meter lange en vijftig meter brede 'zwembad voor mammoetschepen' geheel gevuld. Als eerste wordt de 244 meter lange Diadema ingedokt. Om 12.00 uur is het gehele gezelschap bijeen in een ontvangsttent, waar als eerste drs. J.M. den Uyl, minister van Economische Zaken, spreekt. Hij zegt, tot grote hilariteit van de aan wezigen, even daarvoor te hebben kunnen constateren dat het dok "dank zij de medewerking van het val lende hemelwater bijzonder snel volliep". Na nog een aan tal toespraken en een lunch in de villa vertrekt de Prins om half drie op dezelfde wijze zoals hij was gekomen: per helicopter. (Foto: WF) 68

Scyedam | 2004 | | pagina 28