De mijnenveger 'Abraham Crijnssen' De Abraham Crijnssen is één van de vier mijnenvegers in de Jan van Amstel-klasse, welke voor de Tweede Wereldoorlog bij de Werf Gusto in Schiedam in opdracht van de Koninklijke Marine werden gebouwd. De tewaterlating vond plaats op 22 september 1936 en de 'in dienststelling' op 26 mei 1937. De schepen waren onder meer geschikt voor escorte van koop vaardijschepen in de relatief kalme wateren van de Noordzee en die van Nederlands Oost-Indië. De Crijnssen ontsnapte in 1942, als tropisch eiland gecamoufleerd, vanuit Soerabaja - tussen de Japanse linies door - naar Australië. Het schip arriveerde op 15 maart 1942 in Geraldton. Vanuit Australië werd de Abraham Crijnssen tot het einde van de oorlog ingezet voor patrouille- en konvooidiensten. Op 7 juni 1945 vertrok het schip van Sidney met op sleep de beschadigde onderzeeër KIX maar verloor haar sleep. Sindsdien ligt deze in Nederland gebouwde onderzeeër op één van de Australische stranden. Na de Japanse capitulatie in 1945 deed de Crijnssen weer dienst in de wateren rond het voormalig Ned. Oost-Indië, eerst als patrouilleschip en daarna als mijnenveger. In 1951 keerde het schip terug in Nederland om alhier verder dienst te doen. De Abraham Crijnssen werd in 1961 uit dienst gesteld en in bruikleen gegeven aan een Zeekadettenkorps. Sinds juli 1997 is de Abraham Crijnssen toegevoegd aan de collectie van het Marinemuseum in Den Helder en aldaar opengesteld voor het publiek. In de villa is veel aanwezig dat herinnert aan het roemrucht verleden. Tussen al die dingen ook een klein bordje met de tekst: De villa van Wilton Ooit was het een woonhuis. Prachtig gele gen aan het brede water. Toen de werf nog niet het Sterrebos had opgegeten kon je de villa bereiken langs een kilometerlange laan door het bos. Aanvankelijk diende de villa dus als woonhuis voor een van de directeuren. Later werd die ontvangst ruimte voor het bedrijf. Een statig, repre sentatief bouwwerk, ontworpen door archi tect A. Nolen. Belangrijk gebouw voor een bedrijf met vele binnen- en buitenlandse relaties. 72 (Foto: Ser Louis)

Scyedam | 2004 | | pagina 32