Willem Barendsz. De Nederlandse posterijen gaven in 1957 een postzegel met een waarde van 7 cent en een toeslag van 5 cent uit in een serie zomerzegels met als afbeelding de walvisvaarder Willem Barendsz. De kiellegging van dit schip vond op 2 november 1953 plaats op de werf van Wilton-Fijenoord en de tewaterlating was op 20 november 1954. Het grootste schip tot dan toe ooit in Nederland gebouwd werd op 9 juli 1955 opgeleverd. Na het vangstseizoen 1963/4 is de walvisvaart vanuit Nederland beëindigd en werd het schip naar Zuid-Afrika verkocht. Nieuw Amsterdam. Twee postzegels van de Nieuw Amsterdam met 36.667 ton in der tijd het grootste passagiersschip van Nederland. Niet in Schiedam gebouwd, maar later wel regel matig op de werf van Wilton-Fijenoord in dok voor groot technisch survey. Een uitgave in de serie bevrijdingszegels 1944-1946 en een zomerzegel uit 1957 waarde 30 cent met een toeslag van 8 cent. Postzegel Israël Passagiersschip Shalom De Israëlische posterijen gaven in december 1963 een zegel uit van het vlaggeschip van Israëlische vloot, het passagiersschip de s.s. Shalom. Opmerkelijk was dat de werf Wilton- Fijenoord al in 1964 de opdracht had het nog geen half jaar oude schip grondig te ver bouwen en met een eerste klas accommodatie uit te breiden. Postzegels Polen Stefan Batory ex Maasdam Het passagiersschip de Maasdam werd in 1952 door Wilton-Fijenoord voor de Holland Amerika Lijn gebouwd en diende in de jaren er na voornamelijk voor het vervoer van toeris ten en emigranten. Het schip werd in 1968 verkocht aan de Gdynia-America Line in Polen. Postzegels Qatar en Benin Booreiland Seashell De werf GUSTO ontwierp en bouwde in 1960 in opdracht van de B.P.M. als eerste in de rij dit platform voor olieboringen in volle zee. Het kan zichzelf oph effen langs 4 poten van 67 meter lengte en heeft een grote rijdende kraan alsmede een land ingsplaats voor helikopters. De posterijen van Qatar hebben in 1969 en 1972 enige zegels uitgegeven waarop onder andere afbeeldingen van de Seashell. Ook een zegel met beeld van een 'boei' - naar een ontwerp van GUSTO - een installatie waaraan tankers (bij gebrek aan een haven) kunnen afmeren om olie via leidingen naar het vaste land te persen c.q. daar van daan in te nemen. Getoond wordt ook een zegel uit 1983, uitgegeven door de posterijen van Benin, van een boorplatform volgens GUSTO design gemaakt. 79

Scyedam | 2004 | | pagina 39