omschreven is? De heren Seutie en Gouwley (uit Brussel) hebben op last der regering in deze gemeente proeven genomen met een homeopathische geneeswijze, met als resultaat, dat 72% van de dieren is hersteld. Waarom in dit verslag? Het zou kunnen zijn omdat veel Schiedamse zaken in werkelijkheid op grond van de gemeente Oud- en Nieuw Mathenesse lagen. Van station, begraafplaats tot en met het vroegere galgenveld. Zo ook de proefstal, die was ingesteld voor onderzoek van de runderpest. Oud- en Nieuw Mathenesse (1660 inwoners), zonder een eigen dorpskern of iets dergelijks, werd in 1868 bij Schiedam gevoegd. Maar of de Belgen nog hun geheim geneesmiddel aan het Rijk hebben verkocht, daar ben ik niet achter gekomen. Bronnen: - Coen Kramers "De moutwijnindustrie te Schiedam", Amsterdam 1946 - Dr. H. Schmitz "Schiedam in de 2e helft van de 19e eeuw", Schiedam 1982 - Ronald van der Wal "Of geweld zal worden gebruikt", Hilversum 2003 - Ronald van der Wal "Een zaak van nationaal belang. Maatregelen tegen de veeziekte 1865 - 1867", in Spiegel historiael van juni 1997, nr. 6 - Philip Kuypers "Varkenspest en gekke koeien in historisch perspectief' in Spiegel historiael van juni 1997, nr. 6 - Gemeente- en Raadsverslagen van Schiedam, Kethel en Oud- en Nieuw Mathenesse over 1865 - 1867, GAS - Archief Min. Van Justitie in Nationaal Archief inv. Nr. 4849 - Schiedamsche Courant - Nieuwe Rotterdamsche Courant - Hasselt tussen korrel en borrel. Uitgave van Nationaal jenevermuseum. Hasselt 1981. EEN BIJZONDERE VONDST Een kort bericht uit de Schiedamsche Courant van 18 september 1865: "Dezer dagen heeft men bij het begraven van ter zake der veeziekte afgemaakte runderen aan den Maaskant, achter de scheepstimmerwerf de Nijverheid alhier in het van ouds genaamde Galgenbosch een lijkkist gevonden, waarin de overblijfselen van een menschelijk ligchaam, die, zodra zij aan de lucht werden blootgesteld, in elkander vielen. Er hebben omtrent deze zaak verschillende, waaronder vrij zonderlinge, geruchten geloopen. Naar alle waarschijnlijkheid echter is het gevondene, het lijk van eenen veroordeelde, die op de straf plaats aldaar, aan den naam te herkennen, en aan bejaarde ingezetenen ook nog zeer goed als zodanig bekend, aan de galg is ter dood gebragt en, overeenkomstig het gebruik dier tij den, aldaar is begraven. Aan den lighaamsbouw van het lijk te oordelen is het waarschijn lijk de laatste alhier ter dood gebragte geweest, wiens terechtstelling ongeveer zestig jaren zal geleden zijn. Tot zover de krant. Op het galgenveld zou veertig jaar later de Werf Gusto worden gevestigd. De laatste terecht stelling in Schiedam vond plaats op 9 maart 1803. De veroordeelde, Jillis Bruggeman, werd beschuldigd van sodomie, hij zou diverse keren homoseksuele contacten hebben gehad. Over "De zaak Jillis Bruggeman" heeft Aad van der Tang geschreven in Scyedam nr. 6 van november 1979. 93

Scyedam | 2004 | | pagina 13