DE GRENZEN VAN SCHIEDAM EN KETHEL NA 1865 Het kaartje op blz. 98 bestaat uit twee fragmenten van twee topografische kaarten van F.H. Görlitz uit omstreeks 1865. De dunne streep-punt lijnen geven de gemeentegrenzen aan. Nieuwland, Kortland en 's-Graveland hoorde tot 1698 bij Kethel, is na de Franse tijd nog zelfstandig geweest, maar hoorde ook een tijdje bij Schiedam. Van 1855 tot 1867 hoorde het weer bij Kethel, waarna het definitief bij Schiedam werd gevoegd. De grens werd toen de Oude Dijk van Spieringshoek naar Huis te Riviere. Dit was het eerste huis van die naam en lag inderdaad aan water en land in open verbinding met de rivier. Totdat na 1250 een nieuw stelsel van dijken en dammen werd aangelegd, meer naar de rivier toe. Daar ontstond Schiedam en een nieuw Huis te Riviere. 97 Het stukje land midden onder was tot 1941 het noordelijkste stukje van Schiedam, vlak bij de Polderweg en de rolbrug over de Schie. Oudere Schiedammers kennen nog de naam: "Huis te Riviere". Hier lag ook eens het huis, waar Aleida woonde en die ook 's Grave/and in bezit had. (Mr. S.Muller: "Over de oudste geschiedenis van Schieland", Amsterdam 1914). Vrouwe Aleida, zoals de Schiedammers haar noemen, woonde later in een nieuw Huis te Riviere, waarvan de resten nog bij de Broersvest te zien zijn. In 1275 zorgde Aleida ervoor, dat Schiedam stadsrechten kreeg. De schoorsteen is eind jaren dertig afgebroken. Deze was van de glasfabriek 'De Bataaf" opgericht door enkele distillateurs (Henkes, Houtman, Nolet) in 1912. Deze fabriek is echter nooit goed op gang gekomen door de Eerste Wereledoorlog en technische ontwikkelingen en heeft maar kort bestaan, (foto collectie L. Jongste).

Scyedam | 2004 | | pagina 17