Onderstaand volgt de letterlijke tekst van het politie dagrapport, waarvan op pagina 101 melding wordt gemaakt: 23.25 uur Komt aan het bureau Hendrik Smid, oud 45 jaar, Rotterdamsedijk 120 meedeelende dat hij zoo even te bed lei ende door zijn vrouw werd gewaarschuwd dat uit de wooning van de veehouder van der Valk enige malen "moord" werd geschreeuwd. Dat hij daar heen gaande de vrouw van van der Valk hem meedeelde dat zoeven drie haar onbekende personen in huis waren gekomen. En dat zij nu de dijk zijn opgevlucht richting Rotterdam. De agenten Steenhuizen en Steemerst gaan per rijwiel daarheen en met agent van de Hoek die zij onderweg ontmoeten terwijl de agenten Goudwaard en v.d. Hoeven met de elek trische tram tot Delfshaven gaan. Ik begaf mij naar de woning van Jacobus Comelis van der Valk 42 jaar veehouder, Rotterdamsedijk 108. Die mij meedeelde dat hij omstreeks 22.45 uur tuis te bed leiende door zijn vrouw werd gewaarschuwd dat er volk liep op het erf. Dat daarop een raam werd open geschoven en kort daarna hoorde omdat er nogal leven door hun gemaakt werd dat zij zich in een gang naast hun slaapkamer bevonden dat hij zich in dien tijd spoedig kleedde de deur van de kamer met geweld open duwde zoodat deze terecht kwam tegen een dier personen die ijlings van een trapje rolde welk trapje van de gang naar het achter-vertrek leidt en vervolgens door een onder en boven-deur die tevoren met een grendel aan de bin nen zijde gesloten waren, open stond door een loods die van achter geheel open is en ver volgens over het voor de loods gelegen open terrein en daarna over een ongeveer 1 meter hooge houten hek op het erf kwamen, Het hek voor het erf geplaats, dat open stond den dijk opvluchten. Dat zij hun twee waren er vermoedelijk in huis geweest en een derde op de uitk ijk gestaan achter vervolgende tot nabij het "Roode hek" en een richting naar Rotterdam bleven lopen. Zij zijn met zekerheid door een niet gesloten raam door openschuiven binnen gekomen. Welk raam zich in het achtervertrek bevindt en uitzicht geeft op het erf en dat zich op ongeveer 1 meter van de straat bevindt en ik bevond dan ook terwijl bedoeld raam gesloten was dat de gordijnen twee boven elkander komende de ondereinde tusschen het raam en het kozijn naar buiten hingen en dat volgens vrouw v.d. Valk tevoren naar binnen hadden gehangen er mij voorkwam dat dit om leven te maken te voorkomen. Voetsporen waren door mij niet uit te maken omdat enige buren voor mijn komst door het huis hadden geloopen en door de regen nietmeer te onderscheiden waren. Sporen van braak of geweld was nergens te bespeuren. Er wordt ook niets vermist. 00.45 uur De agent Steenhuizen rapporteert dat hij nabij de tol van Delftshaven komende van de richt ing Schiedam een persoon heeft aangehouden en met van de Hoek die daar juist van de nieuwe tramweg kwam naar het commisariaat van politie aldaar hebben gebracht alwaar de aangehoudene door de aanwezige commisaris van politie werd herkent als een beruchte inbreker en dat hij enige dagen geleden ontslagen is wegens gebrek aan bewijs als verdacht van diefstal met braak en op te heeten Ewalden van der K., geb. Rotterdam 30 april 1884, Schoenmaker won. bij een meid Johanna Remmers Kortewagenstraat 8 te Rotterdam. 102

Scyedam | 2004 | | pagina 22