Heilig Hartkerk in de Gorzen, gebouwd 1926/27, gemeentelijk monument sinds 2003, bedreigd in het voortbestaan. (Foto: R. W.Poels, 1996) gesteund door vele anderen, is doende een behoudplan op te stellen. De Historische Vereniging Schiedam heeft steun toegezegd. Onze voorzitter de heer S.J.Rosman heeft zitting genomen in een comité van aan beveling, waar ook burgemeester R.Scheeres deel van uit maakt. Door de parochie en door de opgerichte "Stichting Vrienden van de Heilig Hartkerk" wordt steun gevraagd. Zo is een "Club van 100" in het leven geroepen. De '100' slaat op de 100 Euro die deelnemers jaarlijks beloven te doneren om herstel, restauratie en aanpas sing mogelijk te maken. (Gironummer 3956.96.526 t.n.v. bovengenoemde sticht ing. Verdere informatie: J. Konings 06- 24446416.) april-juni2004 FINSE SCHOOL VERLOREN Op 10 februari 1998 vroeg de Historische Vereniging aan de gemeente Schiedam bescherming van het voor sloop bestemde historische schoolgebouw aan de Schoolstraat 8, een houten zgn. Finse school uit 1950. Wettelijke bescherming kwam er niet, maar toenmalig wethouder Reijnhout redde het gebouw door de helft te laten demonteren en op te slaan en een plan te ontwikkelen voor herbouw in de wijk Sveaparken. Het behoudplan werd commissie- en raadsbreed gesteund. Enkele ideeën voor hergebruik haalden het niet. In 2003 werd een (geheim) opnamerapport van de opgeslagen school gemaakt, waaruit bleek dat na 5 jaar inwer king van weersinvloeden het gebouw prac- tisch niet meer te herbouwen was. Het was in de buitenlucht opgeslagen en slecht afgedekt met zeilen, die, na kapotwaaien niet werden vervangen. In april 2004 besloten B&W de opgeslagen restanten af te voeren. De Historische Vereniging Schiedam kwam in het geweer. Inspraak in de gemeentelijke Commissie Wonen en Groen bracht politieke steun voor behoud dan wel kritische geluiden over opslag en verantwoordelijkheid. Toen kwam ook het inmiddels niet meer geheime opnamerap port van juni 2003 boven tafel. Uiteindelijk kon de commissie in de vergadering van 15 juni niet anders doen dan schoorvoetend en teleurgesteld instemmen met het besluit van B&W. Maar de kritiek bleef overeind. De Historische Vereniging schrijft de Finse School bij in de lange lijst van door onkunde, slordigheid, laksheid, onwetend heid, desinteresse of moedwil verloren gegane historische (onderdelen van) gebouwen. 106

Scyedam | 2004 | | pagina 26