april-juni 2004 DE HARGMOLEN AAN DE POLDER VAART BEDREIGD Langs de Poldervaart staan nog drie molen restanten. Voor één daarvan, de Hargmolen (gebouwd in 1877) werd in april onverwacht een sloopvergunning aangevraagd door de eigenaar. De molen- stomp had tot dat moment geen wettelijke bescherming. Toch is de historische waarde groter dan daaruit zou blijken. De waarde van het huidige molenrestant met in 1926 hoger opgemetselde onderbouw, is natuur lijk niet vergelijkbaar met die van de oor spronkelijke molen, maar het restant is een vastberaden getuige van het verleden. Op deze plek staat al langer dan 500 jaar een molen. Na het bekend worden van de sloopaan- vrage op 28 april 2004 heeft de Historische Vereniging Schiedam direct actie onder nomen. Het bestuur kon de kennis van de Werkgroep Kethel van onze vereniging inzetten om instanties aan te schrijven. Aan B&W en de Gemeenteraad werd met rede nen omkleed het verzoek gedaan de sloopvergunning niet af te geven. Aan de minister werd rijksbescherming aangevraagd. En op 15 juni werd tijdens de vergadering van de Raadscommissie Wonen en Groen een extra beroep gedaan op de raadsleden. De Commissie steunde het standpunt van de vereniging. De wethouder zegde toe alle middelen aan te wenden teneinde sloop te voorkomen en de mogelijkheid van gemeentelijke bescherming te onderzoeken. mei-juni 2004 ARCHEOLOGISCH ONDERZOEK LAND VAN BELOFTE Op 13 mei werd de officiële starthandeling door het gemeentebestuur verricht, waar reeds op maandag 10 mei het oudheid kundig bodemonderzoek was begonnen van het "Land van Belofte", op het kaalslagter rein tussen Kreupelstraat en Broersvest. Dit werk werd in opdracht van de gemeente Schiedam uitgevoerd door het B.O.O.R., het Bureau Oudheidkundig Onderzoek van Gemeentewerken Rotterdam. Met deze instelling werkt Schiedam reeds enkele tientallen jaren samen om zo de archeolo gische geschiedenis veilig te stellen. Het werk zou 5 weken in beslag nemen en werd afgerond op 11 juni. Al na enige dagen stuitte het team van 5 archeologen op de fundamenten van de 17e eeuwse bebouwing langs de Kreupelstraat, en van de 15e eeuwse bebouwing langs de Boterstraat. Die laatste bebouwing is te zien als enkele losse huizen op de kaart van De Gheijn uit 1598. Wederom een bewijs hoe nauwkeurig De Gheijn de werkelijkheid heeft weergegeven. 111 Restant van molen De Harg aan de Poldervaart, bedreigd door sloop. (Foto: R. W.Poels, mei 2004)

Scyedam | 2004 | | pagina 31