HERINNERINGEN AAN HET VENDEL SCHIEDAM VAN DE ORANJEGARDE Ph. van Oordt Het Vendel Schiedam van de Bond van Christelijke Oranje Jeugd Verenigingen "Oranje Garde", zoals de officiële naam was, heeft vele jaren een rol gespeeld in het Schiedamse verenigingsleven. Heel veel jongeren uit onze stad zijn lid geweest van de Garde en hebben jarenlang deelgenomen aan de vele activiteiten die het Vendel organiseerde of waaraan het als groep deel nam. Nog talrijker waren de Schiedammers die deelgenomen hebben aan de door het Vendel georganiseerde evenementen. We denken daarbij aan optredens tijdens feesten en op hoog tijdagen waarbij de Garde begeleid door haar eigen drumband door de stad trok. De Garde had ook een eigen volksdansgroep die in tal van wijken in de stad demonstraties gaf. In de vooroorlogse jaren werden in de wintermaanden maandelijks bijeenkomsten belegd waar lezingen, zang, film en toneelstukken op het programma stonden. Die vendelavonden werden altijd goed bezocht. Ze werden gehouden in gebouw Eendracht aan het Plein Eendragt, 's middags voor de junioren en 's avonds voor het oudere publiek. Na de oorlogsjaren werden die vendelavonden opnieuw maandelijks gehouden en ook toen werd gebruikgemaakt van het gebouw Eendracht. Vanaf het begin werd er ook deelgenomen aan wandeltochten, in en buiten de stad. Later kwamen daar ook de vele wandeltochten, fiets en bromfietstochten, alsook puzzeltochten bij die het Vendel zelf organiseerde, dikwijls in het kader van de vakantiefeesten die jarenlang door de Schiedamse Gemeenschap wer den gehouden. Ook de eerste edities van het Drumbandconcours werden door de Schiedamse Oranje Garde succesvol georganiseerd. Het waren stuk voor stuk unieke even ementen welke door de leden van het Vendel bedacht en uitgevoerd werden en voor vele stadgenoten veel kijk en luisterplezier opleverden. Het ontstaan van de Oranje Garde. De Oranje Garde was een landelijke organisatie en werd opgericht in 1933, in het jaar waarin Koningin Wilhelmina haar 35-jarig Regeringsjubileum vierde. Het was een moeilijk jaar, midden in de crisisjaren. Niet eerder waren er in ons land zo velen zonder werk, ook jongeren. Ze kwamen zo van school en waren meteen zonder werk. Ook politiek was het een moeilijk jaar en er was dan ook geen partij die daar niet tegen ageerde. Op de Markt in Delft werd dat jaar, op 2e Paasdag, een bijeenkomst belegd, om de 400e geboortedag van Prins Willem van Oranje te herdenken. Duizenden en duizenden waren die dag naar de oude Prinsenstad gekomen. Oud en jong waren daar bijeen. Van heinde en ver was men gekomen om daar, op historische grond, eer te betuigen aan ons Vorstenhuis. Men stelde een daad tegen alles wat tegen onze vaderlandse samenleving was. Alle groeperingen van de toen in ons land gevestigde kerkelijke en maatschappelijke bewe gingen roerden zich en lieten van zich horen. Men belegde allerlei bijeenkomsten, trok de straat op en deed alles om maar zo veel mogelijk van zich te laten horen en zien en zich te presenteren. 127

Scyedam | 2004 | | pagina 11