Ook het Bondsbestuur van de Landelijke Oranje Garde organiseerde evenementen waar het Vendel Schiedam aan mee deed. Zo waren er de jaarlijkse bijeenkomsten op Prinsjesdag in Den Haag als ook de jaarlijkse Bondswandelmars de "Koningin Wilhelmina Mars" welke op de laatste zaterdag van augustus in Rotterdam werd gehouden. 's Zomers werd er gekampeerd. De eerste keer gebeurde dat in Voorthuizen waar we onder dak vonden in leegstaande kippenhokken, 't Was zo pas na de oorlog een hele gebeurtenis. Dit initiatief van ons Vendel bleek zo een succes dat andere Vendels het overnamen en er het jaar daarop in Bondsverband vakantieweken georganiseerd werden. De Bond richtte eigen kampeerplaatsen in, in leegstaande boerderijen, onder andere in Rhenen en Garderen. In 1948 was het een drukjaar voor de Garde. Na de deelname aan de Koningin Wilhelmina Mars in Rotterdam volgde in eigen stad de laatste feestelijke verjaardag van Koningin Wilhelmina gevolgd door de op 6 september gehouden feestelijkheden rond de troonsbestij ging van Koningin Juliana. Er was een groot défilé van allerlei verenigingen en organisaties voor de Burgemeester om hun trouw en aanhankelijkheid aan de nieuwe Vorstin te betuigen. Verder werd meegedaan aan een gondelvaart door de Schiedamse havens waarbij de Garde een eerste prijs wist te behalen. Ook bij het toen gehouden bloemencorso wist het Vendel een tweede prijs in de wacht te slepen. Begin 1949 nam Ph. van Oordt de leiding over van Hopman A. Soeters. Onder zijn leiding veranderde er nog al wat. De grijze uniformblouses en de fluwelen baret ten waren bijzonder moeilijk te krijgen. Ook de kleur van de blouses verschilde na vele was beurten dusdanig dat er geen eenheid meer was. Daarom werd besloten over te gaan op witte overhemden. De baretten werden verwisseld voor een vlotter model hoofddeksel hetwelk door de moeder van de nieuwe Hopman ontworpen en vervaardigd werd. Ook de kleur van de trommels, oorspronkelijk oranje en grijs, werd veranderd in wit met blauwe spankoorden. Het bleek een goede oplossing, al staken die nieuwe uniformen nogal af bij de kleding van de andere landelijke Vendels. Maar al snel bleken er Vendels te zijn die ons voorbeeld volgden. Eén van de steeds terugkerende programmaonderdelen van het Vendel waren de bekende Jaarsluitingsavonden. Op die avonden werd, speciaal ook voor de ouders, een overzicht gegeven van alle activiteiten die het Vendel in het afgelopen jaar had gehouden en waaraan hun kinderen hadden deelgenomen. In het begin werden die avonden gegeven in de kantine van de firma Pieterman, de bekende glasindustrie aan de Westvest. Later in het wijkcentrum aan het Wibautplein en weer later in de eigen clublokaliteiten van het Vendel. Vanaf 1955 werden er zelfs filmjournaals vertoond van alle activiteiten van het Vendel. Het spreekt van zelf dat deze jour naals tot de hoogtepunten van de Jaarsluitingsavonden gingen behoren. Wandeltocht door het Westland 135

Scyedam | 2004 | | pagina 19