HERENHUIS NASSA ULAAN 38 In 1907 werd aan de Nassaustraat op de hoek met de Prins Mauritstraat een herenhuis gebouwd, in de stijl van de Oostenrijks-Duitse Jugendstil. Aan de buitenzijde, maar vooral aan de binnenzijde werd veel aandacht besteed aan versieringen aan muren en plafonds, trap, deuren en ramen. Zoals veel huizen ontkwam ook dit huis niet aan aantastingen. De splitsing in 1936 in een boven- en benedenwoning en moderniseringen in de jaren vijftig brachten wijzigingen in de inde-Iing en verarmingen in details. Daarnaast was het huis in de loop der tijd aardig versleten. De huidige eigenaar begreep welk kostbaar bezit hij in handen had en stelde zich tot doel het huis in de oorspronkelijke rijke staat terug te brengen. De jaren lange inspanningen, gecombineerd met het streven naar volmaaktheid zorgden voor een prachtig resultaat. De juiste intentie, de grote toewijding en het perfectio nisme bij de restauratie van het herenhuis 38, zijn voor de Historische Vereniging Schiedam reden om de heer A.A. Jordaans te eren met de toekenning van het "Scidam "- schildje, met bijbehorende oorkonde. 11 september 2004 EEN STUKJE JUGENDSTIL IN SCHIEDAM A.A. Jordaans Op 28 mei 1907 werd door Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland goedkeuring verleend aan het besluit van Burgemeester en Wethouders van de Gemeente Schiedam om het perceel gelegen aan de Nassaustraat, hoek Prins Mauritsstraat te laten bebouwen. Er werden enkele voorwaarden aan verbonden: 1) Het terrein moet worden opgehoogd tot de hoogte van de straat waaraan het is gelegen, en wel, onder de huizen met zuiver zand, in het voor open plaats of tuin bestemde gedeelte met zand en klei; of met koolasch, gedekt door tenminste 1 Meter zand of klei. 2) Op het terrein zal, behalve een gewone brood, -koek-, of banketbakkerij, nimmer een inrichting zijn, waarvoor, met het oog op het gevaar, schade of hinder, krachtens wettelijk voorschrift vergunning vereischt wordt. 3) Voor 1 Mei 1908 moeten op dezen grond ten genoegen van Burgemeester en Wethouders een tot dezen goed te keuren getal, woonhuizen gesticht en voor het uiterlijk ter bewoning gereed zijn. 4) Het plan van de bebouwing van den grond en de inrichting der rioleering is onderworpen aan de goedkeuring van Burgemeester en Wethouders. De bebouwing moet enkel uit heeren huizen, geen onder- en bovenwoningen bestaan. Op de rioleering moet ten genoegen van de Directeur van Gemeentewerken worden aangebracht een ventilatiekoker met een inwendi ge doorlaat van niet minder dan 44 cm2 en hoog, tenminste 1 m. boven de dakgoot. 140

Scyedam | 2004 | | pagina 24